Altesti panaszok2015.01.26. 10:48, Kósáné K.Mária
ALTESTI PANASZOK
Keresd még a megbetegedett konkrét szervnél, vagy betegségnél is. Pl. BÉL, FEKÉLY, PROSZTATA stb., valamint a BAKTÉRIUM, HORMON, IDEGRENDSZER, KÓROKOZÓK, RÁK, MIRIGYRENDSZER, VÍRUS címszók alatt.
Az altesti panaszok megjelölés, nagyon tág összevonása mindannak a sokszor előforduló tünetegyüttesnek, ami a medencében található szervekre, és a lábra kihatva vonatkozhat. Itt maga a tünet közös, az érzékelésre, érzésekre vonatkozóan, és sokszor el nem különíthető az egyik szerv fájdalma a másiktól. Nagyobb részt ezek általános medenceszervi, gerinc és alhasi fájdalmak, gyulladások, daganatok. A keleti gyógyítók szerint, a szervek, meghatározott időperiódusonként, energiaközvetítést és erő átadást hoznak létre egymás között. (lásd Javaslatok) Ha zavar támad a rendszerességben, egy idő után megjelennek a betegségre jellemző tünetek, de ezek nem biztos, hogy a beteg szerv tünetei, hanem a körforgásban előtte, vagy utána következő szerv hiánytünetei. Ezért a keleti gyógyítók, sokszor mind három szervet egyszerre gyógyítják, de a sokszor tünetet nem mutató, középső szervre fordítanak legtöbb figyelmet. Gyógynövényeket, meghatározott időben gyógynövényes olajos masszázst, tornagyakorlatokat, akupunktúra, vagy akupresszúra, testgyertya alkalmazását, és meghatározott időben adott „energiaadást” használnak gyógyításra.
Alvás, Alvási zavar2015.01.26. 10:16, Kósáné K.Mária
ALVÁSI ZAVAR
Lásd még AGY, IDEGRENDSZER, NYUGTALANSÁG és egyéb betegségünknek megfelelő részeket, pl. SZÍV, PUFFADÁS, stb.
Az alvászavaroknak több fajtája van. Valaki elaludni nem képes, bár testileg teljesen fáradt, de szellemileg még aktív. Valaki felébred éjszaka, s utána nem tud elaludni. Valakinél mindkettő előfordul. Alvászavarról akkor beszélhetünk, ha a fent említett tünetek egyben fáradékonyságot, elesettséget vonnak maguk után. Például a születésüknél fogva sovány testalkatú emberek, alapvetően éber, nyugtalan, s rövid idejű alvók. Náluk az ettől eltérő az alvászavar. Például túlzott, indokolatlan, nem szokványos időben való felébredés, vagy álmatlanság, elalvási zavar, vagy ellenkezőleg, hamar, nem a szokott időben való elalvás, vagy hosszú ideig való, elhúzódó alvások sorozata. A köpcös testalkatúak sem alszanak túl sokat, de alvásuk nyugodt, zavartalan. Náluk is hasonló tünetek jelentkezhetnek, mint a sovány testalkatúak esetén. A hízásra hajlamos típusba sorolt emberek alvása, viszont tipikusan mély, és hosszú időtartamú. Az ő esetükben a szokásosnál is több alvásigény és fáradékonyság figyelhető meg. Ritkán panaszkodnak elalvási problémára, vagy éjszakai felébredésre. Ezért kell tudnunk, hogy magunkat melyik embertípushoz soroljuk be, ugyanis az idősödéssel az alap beállítottság is változik, eltolódik. A sovány és köpcös testalkatúak, már délutánra elfáradnak, ezért 1-2 órát alszanak is. De normál esetben, alvásigényük napi óraszáma nem nagyon növekszik, viszont alvásuk mélyebb. Ezért ezt vonják le éjszakai alvásuk óráiból. Ha az óraszámok megegyeznek a fiatalabb kori alvási igényük óraszámaival, ez nem kóros. Osszák be napi teendőiket, úgy, hogy értelmesen használhassák fel idejüket. A hízásra hajlamos embertípusnak viszont megnövekszik nagymértékben az alvásigénye, akár 3 órával is, de alvása felszínesebbé válik, és ezt értelmezi kórosnak. A fent leírtaktól eltérő minden egyéb, már lehet alvászavar.
Allergia2015.01.21. 17:25, Kósáné K.Mária
ALLERGIA
Lásd még IMMUNRENDSZER, EKCÉMA, MÁJ, MÉRGEZÉS, VÉRTISZTÍTÓK.
Az allergia, az immunrendszer nem megfelelő, túlfokozott működése, bizonyos élethelyzetekkel, anyagokkal való találkozásunk során.
Legismertebb közülük a pollenallergia, mely a csecsemőmirigy felfokozott működésével együtt szokott jelentkezni. Ezen kívül előfordul allergén bőrelváltozás formájában, mosóporokra, ruhaanyagokra, állati szőrre való érzékenység esetén. Súlyos formája, amikor életveszélyes állapot is kialakul. Ilyenek, pl. a gyógyszerérzékenységek bizonyos fajtái, a méhcsípés, élelmiszer érzékenység, napsugárzás, és a poratka által kiváltott fulladás is, stb. Utóbbiak esetén sokkos állapotok, fulladás, arc és testödéma alakulnak ki. Egyre több élelmiszer vált ki ilyen tüneteket, pl. málna, amerikai mogyoró, vagy mogyoróvaj, tej, liszt, kagylófogyasztás stb. Enyhébb allergén tünet a hasfájdalom, rosszullét, hasmenés, hányás. Sokszor rejtett allergénként vannak jelen a szervezetben a fogtömések. A betegséget kiváltó anyag vagy élelmiszer pontosan meghatározható ún. allergéntesztekkel, vizsgálatokkal. Az allergiatesztek közül már vannak olyanok is, melyek nem fájdalmasak, és már érintőleges formában is megállapítják, hogy a betegnek mitől kell óvakodnia (Vega-teszt).
Alkoholfogyasztás2015.01.21. 17:06, Kósáné K.Mária
ALKOHOLFOGYASZTÁS
Lásd még AGY, BÉL, IDEG, LÉLEK, MÁJ, MÉRGEZÉS, MIRIGYRENDSZER, VESE címszó alatt is.
Az alkoholfogyasztás általában nem megvetendő cselekmény. Az alkohol serkenti az emésztést, ezért étkezés előtt, alatt, után is fogyaszthatók. Sokszor szerepel roboráló, erősítő italként, főleg a fekete és a barna sörök. A vörösbornak vérképző tulajdonságát is emleítik. Savképző, főleg kevés gyomorsavképzés esetén. A Tokaji-aszu kockák, mint gyógyáru, régen a patikákban kaphatók voltak. Sok nyomelemet tartalmaz. Az alkohol, a zsíros szövetekre, az idegekre, a velőre hatnak. Gyógytermékekkel együtt alkalmazva, a hatóanyagokat ezen területre irányítják, így gyorsabban fejtik ki hatásukat. Az alkohol a gyógyászatban főleg a fertőtlenítés, külső kezelések alkalmával, valamint, mint oldószer szerepel. Különböző vegyületek, keverékek alkotórésze.
Agyvérzés, Agyérgörcs, Agytrombózis2015.01.21. 16:55, Kósáné K.Mária
AGYVÉRZÉS, AGYÉRGÖRCS, AGYTROMBÓZIS
Lásd még AGY, BÉNULÁS, ÉRGÖRCS, MEGELŐZÉS, TROMBÓZIS, VÉR
Az agyvérzés előjelei: nyugtalanság, szédülés, szorongás, esetleg halálfélelem, arcferdülés, hallucináció, végtaggyengeség, esetleg azonnali végtagbénulás. Azonnal orvoshoz kell fordulni!
Általános felfogás szerint, az emberek minden agyat ért megbetegedést ide sorolnak, mivel a látható megnyilvánulás szerint, és a végeredményük alapján, az agy és a szervezet azonosan károsodik. A népnyelv minden ilyen károsodást még mindig a széllel hoz össze. „Szél érte.” „Megütötte a szél.” „Guta, vagy szél ütötte.” Ugyanis a szél az, ami mindent felkap, felemel, felfelé irányít, összekuszál, felkavar. Összefüggésbe hozzák, akaratossággal, oktalansággal, nem helyes cselekvésekkel, melyért maga a személy felel. A népnyelv szerint, ennek ellentétje a kő, mely mindent nyom, ráfekszik, megfekszi, elzár, súlyos és gátló. „Nyomja a szívet”, „…a beleket”, „…az életet (a szervben)”. „Nyomás van rajta.” Még ma is, sokszor hozzák összefüggésbe betegséggel, bajjal, rossz cselekményekkel, szemmel veréssel, rosszakaró átkával, boszorkánykodással, meghalt egyének lelkével, gonosz lélek jelenlétével. Általában kívülről jövő, és megelevenedő dologgal társítják.
|