Alvás, Alvási zavar2015.01.26. 10:16, Kósáné K.Mária
ALVÁSI ZAVAR
Lásd még AGY, IDEGRENDSZER, NYUGTALANSÁG és egyéb betegségünknek megfelelő részeket, pl. SZÍV, PUFFADÁS, stb.
Az alvászavaroknak több fajtája van. Valaki elaludni nem képes, bár testileg teljesen fáradt, de szellemileg még aktív. Valaki felébred éjszaka, s utána nem tud elaludni. Valakinél mindkettő előfordul. Alvászavarról akkor beszélhetünk, ha a fent említett tünetek egyben fáradékonyságot, elesettséget vonnak maguk után. Például a születésüknél fogva sovány testalkatú emberek, alapvetően éber, nyugtalan, s rövid idejű alvók. Náluk az ettől eltérő az alvászavar. Például túlzott, indokolatlan, nem szokványos időben való felébredés, vagy álmatlanság, elalvási zavar, vagy ellenkezőleg, hamar, nem a szokott időben való elalvás, vagy hosszú ideig való, elhúzódó alvások sorozata. A köpcös testalkatúak sem alszanak túl sokat, de alvásuk nyugodt, zavartalan. Náluk is hasonló tünetek jelentkezhetnek, mint a sovány testalkatúak esetén. A hízásra hajlamos típusba sorolt emberek alvása, viszont tipikusan mély, és hosszú időtartamú. Az ő esetükben a szokásosnál is több alvásigény és fáradékonyság figyelhető meg. Ritkán panaszkodnak elalvási problémára, vagy éjszakai felébredésre. Ezért kell tudnunk, hogy magunkat melyik embertípushoz soroljuk be, ugyanis az idősödéssel az alap beállítottság is változik, eltolódik. A sovány és köpcös testalkatúak, már délutánra elfáradnak, ezért 1-2 órát alszanak is. De normál esetben, alvásigényük napi óraszáma nem nagyon növekszik, viszont alvásuk mélyebb. Ezért ezt vonják le éjszakai alvásuk óráiból. Ha az óraszámok megegyeznek a fiatalabb kori alvási igényük óraszámaival, ez nem kóros. Osszák be napi teendőiket, úgy, hogy értelmesen használhassák fel idejüket. A hízásra hajlamos embertípusnak viszont megnövekszik nagymértékben az alvásigénye, akár 3 órával is, de alvása felszínesebbé válik, és ezt értelmezi kórosnak. A fent leírtaktól eltérő minden egyéb, már lehet alvászavar.
Az alvászavarok esetén szerepet játszik a vérkeringés, a hormonháztartás, az idegrendszer, és minden egyéb betegség fennállása is. Balesetből vagy agyvérzésből eredő agysérülés, legtöbb esetben alvászavart eredményez, mivel az agyban található az alvást szabályozó központ. Nagyon ritkán előforduló agyi beidegződési zavar esetén, előfordulhat, hogy valaki egyáltalán nem képes aludni, csak becsukott szemmel pihenni.
Próbáljuk elhagyni a gyógyszeres altatók használatát, mivel ezek nagyban befolyásolják az alvási ciklusok természetes agyi beidegződéseit, és folyamatait. Ugyan mély alvást biztosítanak, de az idegrendszer számára fontos időszakot nem engedik érvényesülni (álom-, vagy REM-szak), ezáltal az idegrendszeri zavarok tovább súlyosbodhatnak, és még erősebb altató használatát tehetik szükségessé.
Az időskori agyérszűkület esetén megfigyelhető, a napközbeni állandó szunyókálás, hirtelen felébredésekkel, és esti lefekvés esetén felélénküléssel. Ha ilyenkor igazi babkávét iszunk, és arra elálmosodunk, biztos, hogy érszűkületünk van. Ebben az esetben, ne szedjünk altatókat, a hajszálértágító, vértisztító teák nagyon jó hatással lesznek elalvásunkra, s őrzik éjszakai álmunk folyamatosságát is. Ugyanez vonatkozik a szellemi túlterheltség esetére.
Az alvási problémákat okozhatják betegségek. Legsűrűbben a gyomor és bélrendszer zavarai, vérkeringési, és idegrendszeri zavarok. Ha éjszaka felébrednénk, nézzük meg hány óra van. Keressük ki „A bioritmikus ciklus” című táblázatból az órához rendelt szervet. Általában ezzel a szervvel van probléma, akkor is, ha az, nagy betegséget, elváltozást nem mutat. Keressünk bajunknak megfelelő „altatót” a felsoroltak közül, és egyéb bajainkat is gyógyítsuk, vagy gyógyíttassuk.
Idegi eredetű álmatlanság ellen (ha altató ellenére sem tudunk aludni, fáradtak vagyunk és fájnak a végtagjaink), már egy hét alatt ható teakeverék, mely megszünteti az idegi eredetű bajokat, és a végtag fájdalmakat is, valamint jó alvást biztosít: 50 gramm Kankalinvirág, 25 gramm Levendulavirág, 10 gramm Orbáncfű növény, 15 gramm Komló-barka, 5 gramm Macskagyökér. Teakészítés: 1 púpozott teáskanálnyit leforrázunk a keverékből, Ą liter forró vízzel és három percig állni hagyjuk. Elalvás előtt igyuk kortyonként, amilyen melegen csak tudjuk, mézzel édesíthető.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyógynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk: ITT érhető el.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Angyelika, Árvacsalán, Cickafark, Ezerjófű, Fekete üröm, Fokhagyma, Galagonyabogyó, Golgotavirág, Kakukkfű, Kamilla, Kankalin, Komló, Levendula, Macskagyökér, Majoranna, Mák, Medvehagyma, Menták (bors, fodor) Orbáncfű, Ökörfarkkóró (köhögés miatti), Palástfű, Sáfrány, Szagosmüge, Szantálfa, Szerecsendió, Tej, Veronika, Vörös hagyma, Vörös bor, Zabpehely fogyasztása (vércukorral kapcsolatos), vagy korpás élelmiszerek, Zellermag.
Egyéb ajánlott készítmények:
Szerotonin készítmények – triptofán (pulykahús), 5-HTP. Melatonin, folsav, B-komplex, vagy B3- és B6-vitamin. Lehetséges még Kalcium-Magnézium 2:1 arányban, és vas.
Egyéb terápiák:
Ajánlott valamilyen önhipnotikus technika megtanulása, pl. Agykontroll, meditáció. Jóga és légzőgyakorlatok, séta, tornák, úszás alkalmazása. Nyugtató fürdők, és lazító masszázs vétele. Lefekvés előtt fél órával jól szellőztessük át a hálótermet, és az egyéb zavaró körülményeket is igyekezzünk kiiktatni. Méressük be ágyunk helyét, nem a földsugárzás van-e alvásunkra negatív hatással. Jót tesz az elalvás előtti fény és zeneterápia is.
|