GALAGONYA
Crataegus oxyacantha (Rosaceae)
Crataegi herba vagy summitas – Crataegi flos cum folii - Galagonya virágzó ágvég
Crataegi fructus – Galagonya gyümölcs
A Crataegi summitas, a galagonya virágzó ágvége, a Crtaegus monogyna (Egybibés galagonya), a Crataegus exyacantha (Rosaceae) fajokról gyűjtöttek a Ph.Hg.VII-ben szabadforgalmú gyógynövényként volt bejegyezve.
A Galagonyabogyó a szövetre, a vérre, az izomra hat.
Hatását a vérkeringésen és az emésztőszerveken keresztül fejti ki.
Serkentő, de egyben nyugtató, szélhajtó, értágító, görcsoldó, vízhajtó hatással rendelkezik.
Használható szívgyengeség, elégtelen szívműködés, érelmeszesedés, vérkeringési zavarok, koszorúér-bántalom, angina pectoris, szívbillentyű-elégtelenség, infarktus utáni állapot, magas vérnyomás, erős szívdobogás (nyugtató), szívidegesség, álmatlanság (nyugtató), tápanyag-pangás, hasi daganatok (tumorok) esetén.
A Galagonyabogyó elsősorban a szívre hat. A szívizomgyengeséggel együtt járó tünetek: szédülés, szorongó érzés, szívtáji nyomás, rendellenes és szabálytalan szívdobogás, és szívműködés, rövid légzés, ideges görcsök esetén ajánlott fogyasztani. A Galagonya bogyó és virág használatától a tünetek hamar megszűnnek, a szívműködés szabályozódik, az ideggócok megnyugszanak. Egy-egy kúra ajánlott túlhajszolt üzletembereknek is, megelőzés céljából. Minden negyedévben vegyenek 6 hetes teakúrát, de lehet folyamatosan is, egész éven át egy csészényit fogyasztani belőle.
Erősíti a szívizomsejteket (szívizomgyengeség). Nagyobb teljesítményre teszi képessé a szívizmot, és növeli a várható életkort. Fokozza a szívizom munkabírását. Erre a célra jól társítható Szúrós gyöngyajakkal.
Mindenfajta szívdobogást gyógyít. Különösen jó a szorongó, vékony testalkatú egyének ideges szívdobogására, és ideges eredetű szívérgörcs, szívritmuszavar esetén. Folyamatos, napi egy csésze tea fogyasztása ajánlott az öregkori, magas koleszterinszint és érelmeszesedés miatt kifejlődött, szívproblémák esetén, Fagyönggyel és Citromfűvel együtt.
Bekövetkezett szívinfarktus utáni állapotok kezelésére a legalkalmasabb gyógynövény. Segíti a szívizomzat vérellátását, az ér újraképződését, csökkenti a pulzusszámot és a vérnyomást, fokozza a szervek és az izmok vérellátását.
Használható a Galagonyabogyó kivonat, tea, bor formájában szívizomgyulladás és szívizom elfajulás, szívtágulás, szívszorulás, szívelhájasodás, koszorúér-elmeszesedés eseteiben. A koszorúér betegségében használata nagyon eredményes.
Minden szívbetegség esetén ajánlott Fagyöngykúrát is venni egy-egy alkalommal: Magas vérnyomással együtt járó szívpanaszok esetén, pedig legalább egy évig folyamatosan egy csészényit fogyasszunk a keverékből.
A Galagonyabogyó serkentő hatással van a vérkeringésre és az emésztésre.
A gyomor- és bélrendszerben felgyűlt, megrekedt táplálék eltávolítására a legjobb gyógynövény. Tisztítja a belek falát, enyhe összehúzó hatást gyakorol a bélfalra. A legjobb emésztésserkentő. Az eltömődött (vékony)bélbolyhokat megtisztítja a lerakódásoktól. A bolyhokhoz tapadt, nem oda tartozó gombatenyészetek leválását, kiürülését is elősegíti (candidiasis). Segít a belekben, vagy az alhasban fellelt daganatok eltávolításában, bár nem rákellenes hatású, hanem legördítő, feloszlató, a belekben fent említett hatása révén. Inkább az érhálózattal még nem rendelkező daganatok, tumurok, ciszták esetén mutat eredményességeket, és főleg a bélrendszerre vonatkozóan.
Folyamatos fogyasztása csökkenti a nemi vágyat. Terápikusan alkalmazták a régi időkben, a gyógyintézeti kezeltek, katonák, börtönbüntetésüket töltők ilyen jellegű feszültségének oldására, fekete teában adva, reggeli és esti teaként.
A galagonya-félék (Roseaceae) növényi részei és a gyümölcs, szaponinokat, sztearint, adenozint, kolint, acetilkolint, glikozidát, illóolajat és cseranyagot tartalmaznak.
A Galagonyalevél inkább vízhajtó hatású, szívbelhártya ödéma, vagy elvizesedés esetén a bogyóval együtt alkalmazhatjuk.
A Galagonyabogyót óvatosan, vagy egyáltalán ne használjuk aktív fekélyes állapotok, vastagbélgyulladás, egyéb gyulladással járó állapotok esetén. Valamint nem ajánlott vagy csak kúraszerűen ajánlott, köpcös (Pitta), és alapvetően telt testalkatú egyének számára, további elhízást, és túlfűtöttséget eredményezhet, a szívbetegségüket még súlyosbíthatja is. Válasszunk más, inkább keserű ízű gyógynövényt szívpanaszunkra.
Rendszeres fogyasztása, nyugtató hatása révén, a nemi vágyat csökkentheti.
Egyéb esetekben, teljesen ártalmatlan, és hosszú távon alkalmazható.
A 0-vércsoport és a B-vércsoport számára semleges, míg az A-vércsoport és az AB-vércsoport számára jótékony hatású élelmiszerként van számon tartva.
Tea: 1-2 teáskanál virágot, vagy termést főzzünk, lassú tűzön 3-5 percig. Naponta háromszor.
Szíverősítő tea: Két teáskanál Galagonyabogyót lassú tűzön, forrás nélkül, pároljunk 20 percig egy kávéskanál (vagy két körömnyi) Fahéjjal, vagy Kardamommal. Naponta háromszor, mézzel édesítve vegyük be, étkezések után.
Galagonya bor, vagy tinktúra: 20 g Galagonyavirágot, vagy 15 g Galagonyabogyót számítunk 1 liter borhoz, vagy 0,5 liter pálinkához. Állni hagyjuk a bort 3 napig. A szeszt 7-14 napig. Evőkanálnyi adagokat fogyasszunk belőle, napi maximum 3 alkalommal, majd egy hét után csak 2-szer.
Por: Napi adagja 250-1000 mg, melyet szét kell osztani 2-3 részre.
Emésztési rendellenességből származó (székrekedés, felpuffadás, és ez nyomja a szívet) szívproblémák esetén a következő keverék használható: 50g Galagonyavirág, 10 g Kömény (vagy Édeskömény, Ánizs), 20 g Borsmentalevél, 20 g Kutyabengekéreg. 2 kávéskanálnyi keveréket leforrázunk 2 dl vízzel. Reggel és este fogyasztjuk.
|