GYÖMBÉR
Zingiber officinale
Hedychium spicatum (Zingiberaceae)
A Gyömbér gumóit alkalmazzuk.
A Gyömbér minden szövetelemre hat.
Hatását az emésztőrendszeren és légzőszerveken keresztül fejti ki.
Serkentő, izzasztó, nyálkaoldó, gyomorerősítő, étvágyjavító, szélhajtó, hányinger elleni, bőrvörösítő, és fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.
Használható megfázások, influenza, emésztési problémák, hányás, böfögés, rossz ízérzékelés, hasi fájdalom, légcsőhurut, izületi gyulladás, aranyér, fejfájás, száj- és nyelv lepedék, fogínyerősítés, vizelettarthatatlanság, rossz emésztésből eredő szívbaj, gyengeség, és a szervezetet pusztító betegségek esetén.
A Gyömbér az egész szervezetre összehangoló és gyógyító hatással van. Minden betegség esetén használható. A szárított Gyömbér vérserkentőbb, és növeli a biológiai életerőt (Agnit). Főleg nehézkesség esetén jól alkalmazható (magas Kapha). A friss gyömbér, nem annyira hevítő tulajdonságú, jobb az egyszerűbb betegségekre, és a könnyebb zavarokra (Vata zavarok).
Mézzel csökkenti a nyákos, hurutos betegségeket, ekkor a Kapha gyógynövénye. Szárított formában alkalmazzuk. Cukorral alkalmazva a gyomor és epehányást befolyásolja, ekkor a Pittára hat. Végül konyhasóval keverve a kiszáradást és szorulásokat csökkenti, ezáltal a Vatát segíti.
Terhességi hányás, és toxikózis esetén is alkalmazható kis adagokban, porként, kis vízzel bevéve, a szájban megforgatva, majd lenyelve. Ajánlott a friss gyökér levét alkalmazni, reggel egy-két teáskanállal.
Szintén a friss gyökér leve ajánlott egyszerű megfázások esetén, izzasztóul, köhögés csillapítóul, és kis gyermekek hányása esetén.
A Gyömbér az emésztőrendszer és a légzőszervi betegségek esetén, kívülről, massza vagy krém alkalmazásával, és tea vagy por bevételével, elsőrangú.
Ital és por formájában alkalmazva, kiűzi az alhasi gázokat és szünteti a görcsöket
Ital formájában erősíti a szívet. Masszaként, kis időre a szív és gyomor tájékra rakható, szívfájdalom, szívideg, szívnyomás esetén.
Jót tesz, megfázás miatti menstruációs görcsök esetén.
Ízületi gyulladások, bárhol jelentkező görcsök, izom, vagy csontfájdalmak, fejfájás esetén nagyon jó fájdalomcsillapító, és vérbőséget létrehozó hatású, mind massza, mind meleg ital formájában.
Eldugult, nehezen ürülő orrváladék esetén, a masszát kenjünk az orrlyukba, az orrfelszínre, a homlokra, és arcüregre.
Különleges hatása, hogy oldja a szövetekben felgyülemlett fibrint, hasonlóan a Cayenne-borshoz (kapszicin tartalmú) fokhagymához, hagymához, csípős pirospaprikához (csili), és az Ananászhoz (bromelin tartalmú), ezért használható megkeményedett, rögös láb esetén, lábszárfekélynél, és visszérgyulladásnál. Teaként, vagy fűszerként fogyasztva, valamint krém, massza alkalmazásával a területre, gyors eredmények érhetők el.
Nagyon jó egymagában is, petyhüdt és lerakódásokkal, vagy sérült szövetekkel rendelkező bőr ápolására, valamint megereszkedett, ráncos, lötyögő bőr összehúzására és megújítására.
Másik különlegessége, hogy mindenre kiterjedő hatása, Fahéjjal, és a Kurkumával együtt alkalmazva, elősegíti az öngyógyulást, és a megújulást. A szervezetben lejátszódó, nem az immunrendszerhez tartozó, de hasonló, és szintén a megújulást és gyógyulást elősegítő rendszerek, speciális szövetek szaporodását, és az egész szervezetbe való kiáramlását segítik elő. Ilyen hatás tapasztalható a Hagymafélék esetén is.
Főleg a Vata és a Kapha gyógynövénye, a Pittát túlsúlyban fokozhatja, de normál adagban, vagy keverékekben, ők is kúraszerűen alkalmazhatják.
Erősen hevítő hatása miatt óvatosan alkalmazzuk gyulladásos bőrbetegségek, magas láz, vesebántalmak, vérzések, fekélyek, és magas Pitta esetén. Vérhígítót szedők csak kis mennyiségben alkalmazhatják.
A Gyömbér minden vércsoport számára jótékony hatású élelmiszer.
Tea: Porított Gyömbért forrázzuk le, vagy kis darab Gyömbérdarabot főzzünk 1-2 percig, majd a teát szűrjük, és fogyasztjuk.
Por: Napi 250-500 mg por fogyasztható. Kevés vízzel vegyük be.
Massza, vagy krém: Gyömbérport ghível, zsírral, vagy krémmel keverjünk össze. Vagy a Gyömbérport, porított Orvosi zilizzel, vagy zabpehellyel 1-2 percig főzzünk kis mennyiségű vízzel, ezt kenjük ruhára, és kössük borogatásként a fájó felületre.
Friss lé készítése: Friss gyökereket reszeljünk le, és sajtoljuk ki a levét ruhán keresztül, vagy gyümölcs centrifugán nyerjük ki a levét.
|