2015.01.21. 17:06, Kósáné K.Mária
ALKOHOLFOGYASZTÁS
Lásd még AGY, BÉL, IDEG, LÉLEK, MÁJ, MÉRGEZÉS, MIRIGYRENDSZER, VESE címszó alatt is.
Az alkoholfogyasztás általában nem megvetendő cselekmény. Az alkohol serkenti az emésztést, ezért étkezés előtt, alatt, után is fogyaszthatók. Sokszor szerepel roboráló, erősítő italként, főleg a fekete és a barna sörök. A vörösbornak vérképző tulajdonságát is emleítik. Savképző, főleg kevés gyomorsavképzés esetén. A Tokaji-aszu kockák, mint gyógyáru, régen a patikákban kaphatók voltak. Sok nyomelemet tartalmaz. Az alkohol, a zsíros szövetekre, az idegekre, a velőre hatnak. Gyógytermékekkel együtt alkalmazva, a hatóanyagokat ezen területre irányítják, így gyorsabban fejtik ki hatásukat. Az alkohol a gyógyászatban főleg a fertőtlenítés, külső kezelések alkalmával, valamint, mint oldószer szerepel. Különböző vegyületek, keverékek alkotórésze.
A tömény szeszek fogyasztása viszont már nem egészséges a szervezet számára. Irritálják a gyomor és bélfalat. Túlzott fogyasztásuk teljesen leoldja a bélfal természetes zsírrétegét, ezért fekélyekre hajlamosít, a felszívódást akadályozza, ezért „fogyaszt”, de ez már nem mondható egészséges fogyásnak. Megváltoztatja a bélben az élelmiszerek emésztését, annak tápanyagai nem hasznosulnak a szervezetben. A túlzott alkoholfogyasztók általában vitamin és nyomelem hiányokkal küzdenek. Étvágyuk nem megfelelő, egyre kevesebb nehéz ételt képesek megemészteni, ezért kerülik az étkek ilyen fajtáit. Gyomruk összeszűkül, esetleg ez gyomorsüllyedéssel is jár. A gyomor és belek állandó hurutban, és gyulladásban vannak. A belek elfekélyesednek, sokszor kell bizonyos részeit eltávolítani a szervezetből. Nem ritka jelenség az alkoholisták körében, az „éhenhalás”, a nem evés miatt.
A túlzott szeszfogyasztás megváltoztatja az ember tudatát, (lelkiélet, magatartás) és reflexeit. Nagymértékben hat a limbikus rendszerre, az egyensúlyszervre, az agyi és a perifériás (külső) idegpályákra. Rongálja a szövetek regeneráló képességét, illetve rongálja magát a szövetsejteket is. A velő, a vese, a máj elsődlegesen érzékeny rájuk. Rongálja a szívet és a vérkeringést, és az immunrendszert is, így csökkenti a fertőző betegségek elleni ellenállást.
Az alkoholizmus, a túlzott és mértéktelen alkoholfogyasztás, lehet egyéni hajlam, családi szokás, „elnyomó” típusú, vagy pont ellentétje „a mindent ráhagyó” gyermeknevelés következménye. Maga a hajlam genetikai tényező is lehet. Ugyanezek vonatkoznak minden mértéktelen fogyasztási hajlam esetén is, akár ételről, kávéról, cigarettáról, akár kábítószerről legyen szó. A hajlam maga, „átkódolt” életcéllal felváltható, illetve ilyen személy egyáltalán ne is kezdjen el inni.
Családi és társadalmi szinten, a túlzott alkoholfogyasztás, együttélési nehézségekben nyilvánul meg, valamint egy idő után jelentkező munkaképtelenség, betegeskedés együttes megjelenésében. Amennyiben a szélsőséges magatartási megnyilvánulások a környezetben élőket, vagy magát a személyt veszélyeztetik a zártintézeti kezelést, elrendelhetik.
Az alkoholfogyasztással kapcsolatban még előforduló ismertebb megbetegedések, az alkoholmérgezés, mely akkor fordul elő, ha az alkoholt fogyasztó személy nem képes az alkohol gyors megemésztése, szétbontására. Lehet egyedi eset, vagy mirigyrendszeri megbetegedés. Ez utóbbinál, az alkoholfogyasztás azonnali rosszullétet, hányást, eszméletvesztést eredményezhet. Lassúbb formája, veszélytelenebb, ez az, amikor valaki „nem bírja az italt”. Végsősorban az alkoholizmus végső stádiumaiban mindkettő, szintén előfordul. A máj és a hasnyálmirigy megbetegedése után, már az alkoholista sem képes az alkohol természetes felbontására.
Az alkoholizmusnak két megnyilvánulása van. Diszkrétebb formája az alkoholfüggésnek a mindennapi kis mennyiségben való alkoholfogyasztás, mely elmaradása esetén, azonban már hiányérzetet kelt. Súlyosabb formája, a válogatás nélküli, mértéktelen, mindenféle alkohol termék fogyasztása, melynél már a mindennapi cselekmények, valamilyen iváshoz kapcsolódnak, és így állítódnak be a személy napirendjébe.
Sajnálatos megfigyelés, hogy az utcán rosszul lévő cukros betegeket, a szájon keresztül kiáramló, szeszfogyasztásra emlékeztető szag miatt, nem segítik, és nem látják el. A másnapos alkoholista lehelete szintén aceton szagú (körömlakk lemosó szaga), de a cukorbeteg lehelete is ilyen, inzulin túladagolás esetén (cukor-kóma). Hozzájuk sok esetben orvosi segítséget nem hívnak. Pedig a cukrosok szájszaga inkább a „másnapos” alkoholfogyasztó szájszagára emlékeztet (éter-szerű), nem a most alkoholt fogyasztó szájszagára. Eszméletvesztéskor az elsősegély elmulasztása nem indokolt egyik esetben sem, arra való hivatkozással, hogy „az illető részeg”. A cukrosok zsebében sok esetben találunk kocka, vagy szőlőcukrot, és kis kártyát, melyben le van írva, hogy rosszulléte esetén kit értesítsenek, vagy hogyan lássák el. Az alkoholisták körében, pedig az eszméletvesztés ugyanolyan életveszélyes állapot, mint bárki másnál, pl. esetükben is szív infarktus, agyvérzés, alkoholmérgezés is bekövetkezhet, vagy az ájulás, vagy a hideg helyen való elalvás következményeként, a kihűlhetnek, mely végül halálhoz vezet. Amennyiben mi magunk nem akarunk ebbe belebonyolódni, a megfelelő szervet, vagy szervezetet akkor is értesítsük, pl. rendőrség, mentők, alkoholista liga, hontalanok alapítványai stb.
Az alkoholfogyasztás mértékletesebb formájára való átálláskor, vagy a végleges elhagyására irányuló gyógykezelés mellett alkalmazható gyógynövényeket próbálom itt felsorolni. Csak kiegészítő kezelésre alkalmasak. Magával az elvonással kapcsolatban, mindenképpen ajánlott orvosi segítséget igénybe venni.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyógynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk: ITT érhető el.
A népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Aranypecsét, Cickafark, Kakukkfű, Krizantém virág, Máriatövis, Zsálya, Zsurló
Egyéb ajánlott készítmények:
Minden vitaminkészítmény, főleg B-vitamin komplex, esetleg A-, D-, E-, U-vitamin. Echinacea, Q10, szelén, vas, cink, króm. A következményes megbetegedések szerint egyéb készítmények, melyeket a megfelelő címszónál megtalálhatunk.
Egyéb terápiák:
Mindenkinek ajánlott valamilyen önsegélyező csoport megkeresése, melyben a tagok egymást segítik a krízis átvészelésében. Ajánlott valamilyen sporttevékenységben való intenzívebb részvétel. A jóga és a meditáció mindenkinek javasolt. Vegyünk részt valamilyen önmegismerő programban. Készítsünk részletes időbeosztást, megfelelő tevékenységekkel, melyek elvonják figyelmünket. Vegyük igénybe az ingyenes pszichológusi segítséget. Tartózkodjunk a régi baráti körtől és azok szokásaitól, és magától az italfogyasztástól is.