2015.01.14. 12:06, Kósáné K.Mária
A tömény szeszek fogyasztása viszont már nem egészséges a szervezet számára. Irritálják a gyomor és bélfalat. Túlzott fogyasztásuk teljesen leoldja a bélfal természetes zsírrétegét, ezért fekélyekre hajlamosít, a felszívódást akadályozza, ezért „fogyaszt”, de ez már nem mondható egészséges fogyásnak. Megváltoztatja a bélben az élelmiszerek emésztését, annak tápanyagai nem hasznosulnak a szervezetben. A túlzott alkoholfogyasztók általában vitamin és nyomelem hiányokkal küzdenek. Étvágyuk nem megfelelő, egyre kevesebb nehéz ételt képesek megemészteni, ezért kerülik az étkek ilyen fajtáit. Gyomruk összeszűkül, esetleg ez gyomorsüllyedéssel is jár. A gyomor és belek állandó hurutban, és gyulladásban vannak. A belek elfekélyesednek, sokszor kell bizonyos részeit eltávolítani a szervezetből. Nem ritka jelenség az alkoholisták körében, az „éhenhalás”, a nem evés miatt.
A túlzott szeszfogyasztás megváltoztatja az ember tudatát, (lelkiélet, magatartás) és reflexeit. Nagymértékben hat a limbikus rendszerre, az egyensúlyszervre, az agyi és a perifériás (külső) idegpályákra. Rongálja a szövetek regeneráló képességét, illetve rongálja magát a szövetsejteket is. A velő, a vese, a máj elsődlegesen érzékeny rájuk. Rongálja a szívet és a vérkeringést, és az immunrendszert is, így csökkenti a fertőző betegségek elleni ellenállást.
Az alkoholizmus, a túlzott és mértéktelen alkoholfogyasztás, lehet egyéni hajlam, családi szokás, „elnyomó” típusú, vagy pont ellentétje „a mindent ráhagyó” gyermeknevelés következménye. Maga a hajlam genetikai tényező is lehet. Ugyanezek vonatkoznak minden mértéktelen fogyasztási hajlam esetén is, akár ételről, kávéról, cigarettáról, akár kábítószerről legyen szó. A hajlam maga, „átkódolt” életcéllal felváltható, illetve ilyen személy egyáltalán ne is kezdjen el inni.
Családi és társadalmi szinten, a túlzott alkoholfogyasztás, együttélési nehézségekben nyilvánul meg, valamint egy idő után jelentkező munkaképtelenség, betegeskedés együttes megjelenésében. Amennyiben a szélsőséges magatartási megnyilvánulások a környezetben élőket, vagy magát a személyt veszélyeztetik a zártintézeti kezelést, elrendelhetik.
Az alkoholfogyasztással kapcsolatban még előforduló ismertebb megbetegedések, az alkoholmérgezés, mely akkor fordul elő, ha az alkoholt fogyasztó személy nem képes az alkohol gyors megemésztése, szétbontására. Lehet egyedi eset, vagy mirigyrendszeri megbetegedés. Ez utóbbinál, az alkoholfogyasztás azonnali rosszullétet, hányást, eszméletvesztést eredményezhet. Lassúbb formája, veszélytelenebb, ez az, amikor valaki „nem bírja az italt”. Végsősorban az alkoholizmus végső stádiumaiban mindkettő, szintén előfordul. A máj és a hasnyálmirigy megbetegedése után, már az alkoholista sem képes az alkohol természetes felbontására.
Az alkoholizmusnak két megnyilvánulása van. Diszkrétebb formája az alkoholfüggésnek a mindennapi kis mennyiségben való alkoholfogyasztás, mely elmaradása esetén, azonban már hiányérzetet kelt. Súlyosabb formája, a válogatás nélküli, mértéktelen, mindenféle alkohol termék fogyasztása, melynél már a mindennapi cselekmények, valamilyen iváshoz kapcsolódnak, és így állítódnak be a személy napirendjébe.
Sajnálatos megfigyelés, hogy az utcán rosszul lévő cukros betegeket, a szájon keresztül kiáramló, szeszfogyasztásra emlékeztető szag miatt, nem segítik, és nem látják el. A másnapos alkoholista lehelete szintén aceton szagú (körömlakk lemosó szaga), de a cukorbeteg lehelete is ilyen, inzulin túladagolás esetén (cukor-kóma). Hozzájuk sok esetben orvosi segítséget nem hívnak. Pedig a cukrosok szájszaga inkább a „másnapos” alkoholfogyasztó szájszagára emlékeztet (éter-szerű), nem a most alkoholt fogyasztó szájszagára. Eszméletvesztéskor az elsősegély elmulasztása nem indokolt egyik esetben sem, arra való hivatkozással, hogy „az illető részeg”. A cukrosok zsebében sok esetben találunk kocka, vagy szőlőcukrot, és kis kártyát, melyben le van írva, hogy rosszulléte esetén kit értesítsenek, vagy hogyan lássák el. Az alkoholisták körében, pedig az eszméletvesztés ugyanolyan életveszélyes állapot, mint bárki másnál, pl. esetükben is szív infarktus, agyvérzés, alkoholmérgezés is bekövetkezhet, vagy az ájulás, vagy a hideg helyen való elalvás következményeként, a kihűlhetnek, mely végül halálhoz vezet. Amennyiben mi magunk nem akarunk ebbe belebonyolódni, a megfelelő szervet, vagy szervezetet akkor is értesítsük, pl. rendőrség, mentők, alkoholista liga, hontalanok alapítványai stb.
Az alkoholfogyasztás mértékletesebb formájára való átálláskor, vagy a végleges elhagyására irányuló gyógykezelés mellett alkalmazható gyógynövényeket próbálom itt felsorolni. Csak kiegészítő kezelésre alkalmasak. Magával az elvonással kapcsolatban, mindenképpen ajánlott orvosi segítséget igénybe venni.
Az Aranypecsét a plazmaszövetekre és a vérre hat. Hatását az emésztőrendszeren, a vérkeringésen, és a nyirokrendszeren keresztül fejti ki. Keserű ízű, emésztésre és fertőzöttségre ható (bitter tonik), vértisztító, immunrendszer erősítő tulajdonságokkal rendelkezik. Alkalmazható az alkoholizmus hatásai, és általános gyengeség esetén. Hatásaiban hasonló tulajdonságokkal bír, mint a Ginzeng gyökér, ugyanolyan drága is. Csak nagyon gyenge, hígított formában alkalmazzuk. Vértisztító, méregtelenítő, fertőtlenítő hatású. Helyreállítja, szabályozza a máj és lép funkcióit, a cukor- és zsírháztartást, méregtelenít és eltávolítja az elhalt szövetfölöslegeket is. Aktiválja az ellenállóképességet, és a falósejtek munkáját, így megkönnyíti a szervezet kitisztítását is. A vérnyomást növelheti, de csökkentheti is, hatóanyag összetételétől függően. Alkoholizmus, májbetegség megbetegedések előfordulásakor, 1 csésze elkészített teát, öntsünk fel 1-2 liter felforralt, majd lehűtött vízzel. Ebből fogyasszunk napi 2-6 alkalommal 1-1 deciliternyit, a megbetegedés erősségétől függően. Óvatosan alkalmazható, mivel erőshatású szer. Használata alatt, erős alkoholfogyasztás nem ajánlott. Nagyon legyengült szervezetnél még ne alkalmazzuk. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A fehér virágú Cickafark, vértisztító tulajdonsága rendkívüli, minden vérkeringési zavar, tünet, megbetegedés esetén javallott fogyasztása. Nyugtató és idegerősítő hatású. A vér nyugtatása által, hat az egész szervrendszerre, az agyra, az idegekre, a felfogóképességre. Idegerősítőként Zsályával kombinálható. Nyugtalanság, idegesség miatti elalvási nehézségek esetén, altató teakeverékek alkotórésze. Tisztítja az érzékek csatornáit. Elősegíti az észlelés és az elme tisztaságát, a realitás talajára segíti a gondolatokat. Fájdalomcsillapító hatású, külső és belsőleges használata esetén egyaránt. Nagyon ajánlott alkalmazni kábítószer élvezők, és egyéb szenvedélybetegek leszokásánál, kiegészítő kezelésként, ivókúrákban, keverékekben, fürdőkben. Már csak azért is, mert vértisztító, és a máj működésére is hatással van. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az erős Kakukkfű főzete, segít áthidalni az alkoholról való leszokás és tartózkodás idejét. Nem magára az alkoholfogyasztás abbahagyására késztető gyógynövény, hanem az emberi szervezet mielőbbi méregtelenítésére, felerősítésére, és a felborult emésztés helyreállítására, valamint a megszokott nagyobb mennyiségű folyadékbevitel „pótcselekvésére” ajánlott. Amennyiben az alkoholfogyasztás vált ki fejfájást, akkor a Kakukkfű alkalmazása erre szüntető hatást vált ki. Alkoholisták, és erős dohányosok étvágytalanságán, kellemetlen bőrszagán már pár nap után segít. Naponta 1,5-2 liter fogyasztása ajánlott egész napra elosztva, kortyonként fogyasztva. A Kakukkfű indokolatlan vagy nagy mennyiségben való használata izzadást, hányingert, hányást, hasmenést, fejfájást, aluszékonyságot, állandó vizelési ingert válthat ki. Ezek a tünetek a Kakukkfüves teával való elvonó kúrával együtt is jelentkeznek. Ebben az esetben a tünetek 2-3 nap alatt elmúlnak. A kúrát nem is szabad tovább folytatni 3 napnál. Visszatér az éhségérzet, és a szomjúság. A beteg ettől a kúrától felerősödik. Vegyünk májtisztító kúrát is. Visszaesés esetén, a kúrát ismételjük meg, de a két kúra között legalább egy hét szünet legyen. A gyógynövény ellenjavallatait a részletes leírása tartalmazza.
Részegség esetén, félóránként vegyünk magunkhoz egy evőkanálSvédcseppet, 2-3 órán belül teljesen kijózanodunk. Viszont felhívom a figyelmet arra a tényre, hogy döntés képességünket visszanyerjük ugyan, de az alkoholszonda és a vérvizsgálat az italfogyasztást ugyanúgy kimutatja.
A Korpafű a szövetekre hat. Hatását a vizeletkiválasztó rendszeren, az emésztőrendszeren, és a bőrön keresztül fejti ki. Használható székrekedés, görcsös állapotok, vizelési nehézségek, vizeletkiválasztó rendszer összes megbetegedése, ivarszervek betegségei, máj megbetegedések, magas vérnyomás esetén. Önállóan, napi 1-2 tea fogyasztása nagyon ajánlott máj betegségek, májgyulladás, máj megkeményedés, máj megnagyobbodás, májzsugor esetén. Az éjszakai légszomj, és a jobb lapocka felé kisugárzó szurkáló fájdalom, előjele a máj megbetegedésének, már korai szakaszban is. A májzsugor, de bármilyen májszövetet érintő elváltozásos betegség esetén, a Korpafű, mint elváltozott sejtburjánzást megakadályozó gyógynövény működik. Napi 2 csészével fogyasszunk belőle, reggel egy csészével éhgyomorra, majd este lefekvés előtt. Napközben egyéb gyulladásgátló, immunrendszer erősítő, és sejtburjánzást gátló gyógynövényekből fogyasszunk teakeverék formájában legalább 4 csészényi teát. Fürdőt is alkalmazhatunk, de hideg Korpafűpárnát is tehetünk a májra. 6 hét fogyasztás után, a Korpafű használatával tartsunk két hét szünetet, de a nappali teát folyamatosan fogyaszthatjuk. Ez alatt a két hét alatt, 2 csésze Zsurló teát igyunk meg naponta. A Korpafű ellenjavallatait a részletes leírásánál megtalálhatjuk. (A Korpafű egyik fajtása kifejezetten alkohol elvonókúra alkalmas gyógynövény, de csak orvosi ellenőrzés mellett, zárt intézeti kezeléssel együtt használható.)
A Krizantém virág a plazma-szövetekre, a vérre, a velőre van hatással. Hatását az emésztőrendszeren, a légzőszerveken és idegrendszeren keresztül fejti ki. Használható májbetegség esetén. Nyugtatólag hat a máj működésére. Csillapítja a felhevüléssel járó érzelmeket, a haragot és ingerlékenységet. Pszichikai hatása is ismeretes, csökkenti az egoista akaratot, lágyabbá teszi az ilyen típusú ember érzelmeit. Belátásra készteti az egyént, anélkül hogy önérzete csorbát szenvedne. Az egoizmus egyben mutatója a magassá vált Pittának. Csökkentsük a hevítő fűszerek alkalmazását az ételeinkben, ne fogyasszunk kávét, és tartózkodjunk a túlzott alkoholfogyasztástól. A gyógynövény használatának kifejezett ellenjavallata nincs, egyéb óvó tényezőkről a részletes leírásában találkozhatunk.
A Máriatövis az egyik legjobban ajánlható gyógynövény a máj regenerálására, sejtszöveteinek megóvására és a máj újjáélesztésére. Fogyasztása azonban nagy óvatosságot igényel, mivel alkalmazása esetén semmilyen alkohol fogyasztása nem ajánlott, mivel alkohol hatására erős rosszullétet okozhat.
A Zsálya növény a kötőszövetekre, a vérre, az idegre hat. Hatását a légzőszerveken, az emésztőszerveken, az idegrendszeren, a vérkeringésen keresztül fejti ki. Idegerősítő, vértisztító, fertőtlenítő, csíraölő, antibiotikus, görcsoldó, gyulladást gátló hatással rendelkezik. Borban kifőzve a belső szövetállományokra és az alhas szerveire hat. Máj és vesebetegség, húgyúti fertőzések, hasnyálmirigy gyulladás esetére is ajánlott teáját fogyasztani. Glutamin tartalma jelentős (lásd Tápanyagoknál). Ezért fogyasztása ajánlott szellemi, és testi fáradtság, tompultság, csökkent agyműködés, megerőltetett szellemi munka, depresszió, külső és belső fekélyes állapotok, elvonási tünetek (kábítószer, alkohol, cigaretta) és impotencia egyes eseteiben. A Zsályát agyi és idegrendszeri problémák ellen jó Pitypanggal kombinálni. Vegyünk Zsályából fürdőket, régi típusú gyógynövényes beburkolásokat, borogatásokat is. A Zsálya különlegessége, hogy az elmét gyógyítja, a felgyűlt érzelmek hatása alól feloldja a gátló idegrészt. Nyugodtságot és tisztánlátást eredményez. Segít enyhíteni a mohó vágyakat és szenvedélyeket. Specifikus a szív nyugtatására is, főleg, ha a szívzavar szorongásból ered. Csökkenti a kimerült szervezet izzadását, remegését, a fázékonyságot. A Zsálya használata az első napokban mindenkinek kissé megemelheti a vérnyomását. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Mezei Zsurló a szövetekre, a vérre, a zsírra, és a csontra van hatással. A Zsurló, a vese vérellátását, erősödését segítve, kihat a mellékvese működésére is. Ennek felismerése segítette az ideggyógyintézeti kezeltek, és a továbbiakban, az alkoholisták és kábítószer élvezők gyógyításában kiegészítő kezelésként való alkalmazását. Napi 2-3 csésze vese, idegerősítő és gyulladásgátló teakeverékkel megerősíthetjük a rendszer újjáéledését. Kiűzi az agyból és idegekből a felgyűlt hőt, és a tüzes érzelmeket. Irritáló, súrlódáskeltő hatását kiegyensúlyozhatjuk Orvosi Zilizzel együtt való alkalmazással. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Egyéb ajánlott készítmények:
Minden vitaminkészítmény, főleg B-vitamin komplex, esetleg A-, D-, E-, U-vitamin. Echinacea, Q10, szelén, vas, cink, króm. A következményes megbetegedések szerint egyéb készítmények, melyeket a megfelelő címszónál megtalálhatunk.
Egyéb terápiák:
Mindenkinek ajánlott valamilyen önsegélyező csoport megkeresése, melyben a tagok egymást segítik a krízis átvészelésében. Ajánlott valamilyen sporttevékenységben való intenzívebb részvétel. A jóga és a meditáció mindenkinek javasolt. Vegyünk részt valamilyen önmegismerő programban. Készítsünk részletes időbeosztást, megfelelő tevékenységekkel, melyek elvonják figyelmünket. Vegyük igénybe az ingyenes pszichológusi segítséget. Tartózkodjunk a régi baráti körtől és azok szokásaitól, és magától az italfogyasztástól is.