Angolkór2015.01.29. 09:32, Kósáné K.Mária
ANGOLKÓR
Lásd még AGY, CSONT, MIRIGYRENDSZER, NYOMELEMEK, PAJZSMIRIGY, SZÖVET, VITAMINOK, és a testalkatunknak megfelelő SOVÁNY, KÖPCÖS, TELT címszó alatt.
Az angolkór (rachitis), már egyre ritkábban fordul elő. A csontosodást akadályozó anyagcsere betegség. Főleg a városokban élő kisgyermekeknél fordul elő gyakrabban. Az angolkórból eredő X és O-láb kialakulásának megakadályozására, régen, a csecsemőket akár 1-1,5 éves korukig, teljesen összegöngyölt, és kötözött pólyában tartották, hogy testsúlyuk ne terhelhesse meg a gyenge lábakat. A rendszeres kalcium beépülésének alapfeltételei esetén, a szervezet, napsütés hatására, a D-elővitaminból, - melyet a tojás, halolaj, tej is tartalmaz, - a kalciumot a csontokba beépíti. Csecsemőkorban helyesen adagolt D-vitamin adásával az angolkór teljesen megszüntethető, kivéve, ha pont a D-vitamin hasznosulását megakadályozó öröklött, született megbetegedésben szenvedünk, mely már gyermekkortól megmutatkozik rendszeres végtagtörések formájában. De ez már nem angolkór, hanem született csontritkulás.
A jelenleg előforduló esetek, mirigyrendszeri megbetegedések (mellékpajzsmirigy, vese, mellékvese, hipophysis) következtében alakulnak ki. Hasonló tüneteket eredményez az öregkori csontritkulás is. Ezek szintén a mirigyrendszer lelassult működéséből adódnak. A széles szociális hálóval nem rendelkező országok lakosai között, nagyobb előfordulással találkozhatunk még az angolkór külső, maradandó elváltozásaival. Az angolkór, a tápanyagok nem megfelelő mennyiségben való fogyasztásának hiánybetegsége is.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyógynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk ITT érhető el.
A népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Alma, Almabor, Diólevél, Diómag, Fagyöngy, Feketenadály gyökér, Festőbuzér, Fokhagyma, Görögszéna herba és mag, Gyömbér, Kakaó, Kakukkfű, Kálmosgyökér, Kender-mag, Kenderpagóca, Kurkuma, Lenmag, Mogyoró-szem vagy vaj, Sáfrányos szeklice, Szezámmag, Szénapelyva-fürdő, Tölgy-makk, Vörhenyes szil, Vöröshagyma + beépülést elősegítő gyógynövények, pl. Babérlevél, Édeskömény, Fahéj, Kardamom
Egyéb ajánlott készítmények:
Csukamájolaj, Halolaj-készítmények, Tengeri moszatok és algák. D2-vitamin, megfelelő fehérjebevitel, Folsav és B-komplex-vitamin.
A szövetek újjáélesztő szakában, ügyeljünk a vitaminok, építő mikroelemek, és a fehérjék megfelelő mennyiségű bevitelére a szervezetbe. Részletesen megtalálhatók a CSONTRITKULÁS, vagy „A legfontosabb tápanyagok…” címszó alatt. Külön D-vitamin szedése, csak orvosi javallatra ajánlott, mivel felelőtlen szedése, erős becsontosodást hozhat létre. Így a növekedéshez szükséges csontfúgákat is véglegesen benövesztheti, ezáltal a növekedés leáll.
Egyéb terápiák:
Nagyon fontos a csontszövetek ún. „lélegeztetése”, légző és tornagyakorlat segítségével. A jó levegőn való sétálás, kirándulás, téblábolás, szintén jót tesz. Ha lehet, napsütötte időben sétálgassunk fák között. Városi gyermekeket nyaraltassunk falun, főleg a hegyi falvak tesznek jót a gyermekeknek. Jót tesz az úszás, vagy a vizitorna. Minden egyéb javaslat megtalálható a CSONTRITKULÁS címszó alatt.
|