Angina pectoris2015.01.28. 06:50, Kósáné K.Mária
ANGINA PECTORIS
Lásd még IDEG, ÉR, KOSZORÚÉR, NEHÉZLÉGZÉS, SZÍV, SZÖVET, TÜDŐ, VÉR címszó alatt.
Az angina pectoris tulajdonképpen szívszorulás. Rohamokban jelentkező tünet, szívet szorító, heves markoló jellegű fájdalom, amelyet kísérhet halálfélelem is. Kiváltó okai elég széleskörűek. Lehet meg nem szokott gyorsítottabb munkatempó, vagy szokatlan élethelyzet, ijedségből eredő futás, valamilyen iszony, pánikbetegség melléktünete, rendszeres dohányzás, kávézás, idegi vagy pszihikai leterheltség, de lehet a Basedow-kór tünete is. A fájdalom a szegycsontnál kezdődik, a bal féltekén, és kisugárzódhat a bal oldalon található egyéb területekre is, karra, a hátra, lapockára, nyakra.
A szívszorulás, az angina pectoris, tünetei nem mindig mutatnak a szívben szervi elváltozásokat. A rohamokat az okozza, hogy a szívizom kevés vért, és a vérben kevés oxigént kap az elvégzendő feladathoz, ezért légszomj alakul ki. Lehet a tüdő betegsége, vérszegénység, érszűkület, koszorúér szűkület, érgörcs tüneti megjelenése. Rendszeres, állandósult megnyilvánulása azonban, a tényleges szívbetegség megjelenését vetíti előre. Fontos az alapbetegség korai felismerése és kezelése.
Általában a rohamok megelőzésére jót tesznek a nyugtató, görcsoldó, értágító hatással rendelkező gyógyszerek és gyógynövények, valamint a már megfigyelt és tudott, a rohamot kiváltó élethelyzetek elkerülésére való törekvés. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a tényleges terápia és gyógyulás, esetleg műtéti beavatkozást is igényelhet, ezért, rendszeres ilyen jellegű roham esetén, keressünk fel orvost, és vizsgáltassuk ki az alapbetegség természetét, és a továbbiakban annak megfelelően járjunk el, mint az orvosi, mint a természetgyógyászati szerek alkalmazásában. A szívet érintő bármely elváltozásnál, nem ajánlott az önfejű eljárás, kérjük ki kezelőorvosunk véleményét is a gyógynövények, vagy egyéb gyógytermékek fogyasztásával kapcsolatban, ugyanis amennyiben hasonló hatású gyógynövényt, és hasonló terápikus hatást kiváltó gyógyszert is egyidejűleg alkalmazunk, mérgezést hozhatunk létre, illetve, még jobban leterhelhetjük a szívet. Rögképződéses betegségnél, a meggyorsított véráramlás az érfalról leszakíthatja a csomókká alakult alakzatokat, és trombózist is létrehozhat. Stb. Szív és érrendszeri betegségünknél járjunk el a reális határok között.
A szívbetegeknek való Gyógybor ajánlott szívgyengeség, minden egyéb szívpanasz, pl.: az időjárás vagy izgalom okozta szívszúrás, szív enyhe jelzőfájdalmai, valódi szívgyengeség és igazi szívpanaszok, és angina pectoris esetén. Aprítsunk fel Petrezselyemlevelet, legalább 5-10 petrezselyemről levágva. Lassú tűzön forraljunk fel 1 liter bort, kisebb bugyogásnál tegyük bele a zöldet, és még hagyjuk főni 5 percig. Hűtsük le, és szűrjük üvegbe. Szívgyengeség esetén napi 5-6 kortyot is fogyaszthatunk belőle. Csökkenti a szívasztmát is.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyógynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk ITT ÉRHETŐ el.
A népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Angyelika, Apróbojtorján, Articsóka, Árnika, Árvacsalán, Benedekfű, Cickafark, Csalán levél és gyökér, Fagyöngy, Fahéj, Fekete nadály (csak külsőleg), Fokhagyma, Galagonyabogyó és virág levélzettel, Ginzeng, Gyömbér, Gyöngyvirág körömnyi levele, Kamilla, Kankalin, Kardamom, Kálmos, Kerti ruta, Levendula, Libapimpó, Libatop, Lucerna, Macskagyökér, Medvehagyma, Menta-fajok, Mályva, Orbáncfű, Örménygyökér, Palástfű, Rózsaszirom, Salamonpecsét, Sáfrány, Szantálfa, Szúrós gyöngyajak, Veronika, Vöröshagyma, Zsálya, Zsurló
Egyéb ajánlott készítmények:
B6, és B12-vitamin, vagy B-komplex vitamin, magnézium (+kalcium 1:2 arányban), folsav, C-vitamin+bioflavonok, lecitin, Q10, szelén, aranykolloid, len-, kender-, olaolaj vagy egyéb telítetlen zsírsavak fogyasztása.
Egyéb terápiák:
Ajánlott az állóképesség növelése érdekében fokozatosan emelt torna, és edzésterv kidolgozása. Szorongással együtt társuló szívszorulás esetén, relaxációs, jóga, és légzőgyakorlatokat végezzünk és valamilyen stresszkezelő módszert is sajátítsunk el, pl. Agykontroll, önhipnózis technika, meditáció. Nagyon jókat tesznek az alapbetegségünkre is ható fürdők és lazító masszázsok vétele. A nyugalom és a következetes napirend betartása ajánlott, valamint valamilyen önmegismerő tanfolyamon való részvétel. A kávé és a fekete tea elhagyása (akár próbaként is, a meggyőződés miatt.) A dohányzás mérséklése, vagy teljes felfüggesztése.
|