AGRESSZIVITÁS2015.01.17. 13:59, Kósáné K.Mária
AGRESSZIVITÁS
Lásd még az AGY, BETEGES KÉPZELŐDÉS, IDEG, és a KÖPCÖS TESTALKAT címszó alatt.
Szöveges magyarázatot találhatunk még A PÁR SZÓ AZ AYURVÉDIKUS EMBERTÍPUSOKRÓL című részben.
Az agresszivitás fogalmát nem kell különösebben bemutatnom senkinek, de általában mindenki azt gondolja róla, hogy neveltetési, vagy hajlamszerinti megnyilvánulás, esetleg idegi megbetegedés, pszichikai vagy öröklött tényező, vagy tulajdonság. Részben ez igaz is. A természetestől való agresszív elváltozás és megnyilvánulás azonban, az egyén egyensúlyának helyreállításával, az elfogadható mederbe terelhető. Ilyen elfogadható „meder” pl. az önfenntartó ösztön is, ugyanis bizonyos agresszív viselkedés nélkül ez nem valósulhatna meg. Agresszivitáson, mi emberek, az általunk elfogadott agresszív viselkedési formáktól már eltérő, társadalmilag el nem fogadott, vagy veszélyes megnyilvánulásokat értjük. Sokszor társul beteges képzelgéssel, féltékenységgel, gondolati elferdülésekkel. Az agresszív viselkedés ellentétje, a passzív viselkedést mutató neuraszténia, pl. depresszió. A nyugati orvostudomány és gyógyászat a passzív oldal gyógyítására nagyobb hangsúlyt fektet, míg az agresszivitást, nyugtatók, kábítók, és sok esetben agyi funkciók kiiktatásával véli megoldani. Erről részletesebben olvashatunk A PÁR SZÓ A MENTÁLHIGIÉNIÁRÓL című részben.
Az agresszivitás csökkenthető a természetes egyensúly helyreállítása által is, nem bódító, és nem nyugtató gyógynövényekkel, tornákkal, vitamin és ásványi anyagok feltöltésével. Vérmérséklettől, és vércsoporttól függően különböző sportok végeztetése mellet, mindenkinek ajánlott a jóga és meditációs gyakorlatok végzése, főleg nagyon agresszív viselkedés esetén a transzcendentális meditációk megtanulása, és gyakorlása. A pszichikai orvoslás mellet, a csakra vagy energetikus auragyógyítás is eredményes lehet, valamint a meridiánokra ható akupunktúra, akupresszúra és kineziológiai kezelések is. Lásd még a CSAKRA és az AURA címszó alatt, valamint A PÁR SZÓ A CSAKRÁKRÓL ÉS AURÁRÓL szóló részt.
Agresszivitás, gyakran fordul elő a speciális ellátást igénylő, POS-osnak nevezett (Paraorganicus sindroma), vagy HIPERAKTÍV-nak mondott gyermekek esetén. Erre vonatkozóan lásd még a LÉLEK és HIPERAKTIVITÁS címszó alatt is.
A szenvedélybeteg körében, - alkoholizmus, kábítószer, de dohányosok körében is, főleg elvonási és a leszokási szakaszban - sűrűn előforduló pszichikai és idegei megnyilvánulás. Az agyi funkciózavarokkal is szorosan összefüggnek a testi és a lelki megnyilvánulások. Agresszivitás figyelhető meg például agydaganat, fej- és agysérülés, vagy hormoncsökkenés esetén. Kórokozók által létrejött betegségeknél, az idegeket, a gerinc vagy agyvelőt megtámadók okozhatnak agresszív viselkedést. Ilyen, pl. az agyvelőgyulladás, veszettség, álomkór, és az ámokfutás bizonyos fajai. Ezekben az esetekben maga az agresszivitás ténye végérvényesen is megmaradhat. Az ilyen jellegű betegségeket külön tárgyalom, vagy csak megemlítem, mivel kezelésük kötelező orvosi ellátást igényel.
Érdekességként megemlítem, hogy számmisztikának nevezett tesztben, - amely az önmegismerést és az egyéni sorselemzést tűzi ki célul, tehát nem „jövendőmondás”, hanem segítség az önmegvalósítás eléréséhez, - a 4-nél több 1-es számot viselő személynél már várható, az élet bizonyos területeire nézve a nem megfelelő akaratossági megnyilvánulás, - düh, agresszivitás, - mely a bagua négyszögben található egyéb számok ismerete alapján konkrétan meg is határozható. Ilyen lehet, pl. a társas viszonyokra vonatkozóan, (ha 2-es számból is több van 3-nál). Ha a középpont ezen embereknél hiányos, - az 5-ös szám hiánya – és ezen a személy nem munkálkodik, hogy megszerezze, kifejezetten, és szinte megmagyarázhatatlanul agresszívvé válhat. Az 5-ös szám elérhető a személy részére, testgyakorlatok segítségével, (jóga, tai chi, karate, stb.), más személlyel való társas kapcsolat létesítése által, (akinek 3-nál több 5-ös száma van,) és az összes meridián kezelésének útján is. Valamint az akaratosságot és agresszivitást figyelhetjük meg a kézelemzés alapján, a hüvelykujj állása, alakja szerint, de úgy, hogy a kéz egyéb területeinek erősségeit, vagy hiányosságait is figyelembe kell venni.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyógynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk: ITT érhető el.
A népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Angyelika, Apróbojtorján, Árnika, Bazsalikom, Benedekfű, Bojtorjángyökér, Borsmenta, Cickafark, Citromfű, Fahéj, Fekete üröm, Galagonya, Ginzeng, Gyömbér, Kardamom, Katáng, Kálmos, Komló, Lestyán, Levendula, Macskagyökér, Majoranna, Orbáncfű, Kamilla, Kecskeruta, Kerti ruta, Rozmaring, Szerecsendió, Tárnics, Tyúkszem, Zab, Zsurló.
Elsősorban minden Pittát növelő (magas pittát okozó) élelem, vagy gyógynövény csökkentése, vagy elhagyása. Minden Pittának ajánlott fiatalító anyag rendszeres alkalmazása. Valamint a Pittával ellentétes Vata gyógynövényeinek a kúraszerű fogyasztása, az agresszív viselkedés elmaradásáig. Lásd PÁR SZÓ AZ AYURVÉDIKUS EMBERTÍPUSUKRÓL és a KÖPCÖS TESTALKAT és SOVÁNY TESATALKAT címszónál.
Egyéb ajánlott készítmények:
A Gamma-aminovajsav – GABA – csökkenti a túlzott aktivitást és az erőszakra való hajlamot. Kalcium + magnézium, 2:1 arányban fogyasztva, - kiegyensúlyozzák és javítják az idegrendszer működését. B-komlex vitamin, (+ C-vitamin, ha szükséges, bár fel is élénkíthet). Bioflavon készítmények vagy élelmiszerek fogyasztása.
|