2015.02.02. 08:07, Kósáné K.Mária
A Feketebors, serkentő, nyálkaoldó, szélhajtó, lázcsillapító, kórokozó elleni, féreghajtó hatással rendelkezik. Használható az emésztőrendszer mérgezettsége, vastagbélgyulladás, testüregi pangások, láz, váltóláz, fertőző betegségek esetén. A szárított Gyömbér, a Feketebors, és a Pippali (indiai hosszú szárú bors) hármassal, támadható és felszámolható minden mérgezettség és fertőzés (Ama). Minden lázas megbetegedés, malária (váltóláz) esetén alkalmazzák a betegséget okozó kórokozó elpusztítására. Indiában a szegények legmegbízhatóbb, minden betegség esetén alkalmazott keveréke. Felszámolja az emésztőrendszerben fellehető kórokozóktól származó megbetegedést. Elégeti a kórokozókat, és a parazitákat a bélrendszerben. Az emésztőrendszeren kívül, a légzőszervekben, és a véren keresztül az egész szervezetben fellelhető fertőzéseket, és kórokozókat is eléri, és megsemmisíti. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Fokhagyma minden szövetelemre hat. Nyálkaoldó, vértisztító, fertőtlenítő, antibiotikus, vírusölő (virocid), protozon pusztító, féreghajtó, méreg elleni hatással rendelkezik. A szervezetben lejátszódó, nem az immunrendszerhez tartozó, de hasonló, és szintén a regenerálódást elősegítő rendszerek, szövetek szaporodását, és az egész szervezetbe való kiáramlását segíti elő, más hagymafélékkel együtt (őssejt). Ilyen hatás tapasztalható a Gyömbér, a Kurkuma, és a Fahéj esetén is. Ennek a megújuló hatásnak köszönhetően, a szervezetben felszámol, minden fertőzést, és nem megfelelő szövetállományt. Felhasználási területe teljes egészében megegyezik a Medvehagyma felhasználásával. Növényi antibiotikum. Az antibiotikumokra jellemző minden előnyével és hátrányával rendelkezik. Vírus és gomba ellenes hatása is van. Megtisztítja a vért és a nyirokrendszert, a fertőzéseket okozó kórokozóktól, elhalásuk, vagy jelenlétük mérgeitől (toxinok), és minden egyéb feloldható, semlegesíthető, vagy megsemmisíthető mérgektől (Ama állapot), és a nyákos, hurutos állapotoktól (Kapha). Erős fertőzés esetén, az eredményesség érdekében, nagy mennyiségben kell fogyasztani, 5-6 gerezdet. Erőteljesen hat a mérgezettségek felszámolására (detoxifikáló), jót tesz idült vagy visszatérő (Vata) láz ellen. Megelőzésként is hat az influenzavírus okozta fertőzésekkel szemben. Bevált Spanyolnátha esetén. Torokgyulladás, garathurut, felső légúti megbetegedések, gége és fülbajok esetén. Minden meghűlés esetén alkalmazható, a további bakteriális felülfertőződést is megakadályozhatjuk vele (tüszős mandulagyulladást, tüdőgyulladást, fülgyulladást, arc- és homloküreg gyulladást, szívbajt, hörgőtágulatot stb.). Szamárköhögés és torokgyík (diftéria) esetén felszámolja a baktériumokat és az általuk kibocsájtott mérgeket is. Hatása lassú és nem mindig akadályozza meg a fulladási tüneteket. Inkább megelőzőszer. A további fertőzéseket is megakadályozhatjuk fogyasztásával. Elpusztítja a tuberkulózis baktériumát (TBC). Felszámolja az ételmérgezéseket, és húsmérgezéseket okozó baktériumokat. Szalmonellára is felszámolóként hat. A bélrendszerben a rothadásos folyamatokat gátolja meg. Belső gombafertőzéseknél, más gyógynövényekkel együtt, keverékben jó fogyasztani. Pusztító hatással rendelkezik a női húgyúti fertőzésekre is (pl. coli baktérium). Illóanyaga a bőrön és a tüdőn keresztül, jellegzetes szagként jelenik meg. Folyamatos használata esetén ez elkerülhetetlenül megjelenik. Ez egyben mutathatja a szervezet telítettségét is a hatóanyagokkal. Ebben az esetben főleg vírusos és bakteriális fertőzésektől nem kell félnünk. Kolera, vérhas, dögvész, influenza esetén minden formában fogyasztották. A középkorban, járványok idején, borban áztatva, megfürödtek benne, hogy elkerüljék a fertőzést. „Influenza elleni borunk” egyik gyógynövénye legyen. Antibiotikus hatása a szervezet saját baktérium tenyészetét is károsítja, ugyanúgy, mint a gyógyszerek. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Hibiszkusz virág, vértisztító, vérzéscsillapító (erős összehúzó hatás), fagyasztó (a vért is hűti, ezáltal öli ki a kórokozókat a vérből), gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatással rendelkezik. Használható kórokozóktól fájdalmas vizelés, felfázás, hólyaghurut, köhögés, láz, nemi betegségek, vér mérgezettsége (toxicitás) esetén. Az 1. és 2. csakra rendellenességeinek gyógynövénye. Az egész altest megbetegedései esetén keverékekben ajánlott fogyasztása. Főleg a húgyúti szervekre, és beidegzéseire van nagy hatással. Naptól felhevült állapotokban (napszúrás), és láz csökkentésére, hűsítő italként fogyasszuk. Vértisztító és a szívre, és magára a Szív-csakrára is tisztító hatással rendelkezik. Tisztítja és megnyitja a Gyökér csakrát, és a hozzá tartozó szerveket, rendszereket, képességeket. Hasonló a Rózsaszirom tulajdonságaihoz, ezzel jól kombinálható. Garatgyulladás, torokgyulladás esetén öblögető, de köhögés esetén meleg teaként igyuk. Nem ajánlott elsőnek alkalmazni, vagy csak keverékben, komoly meghűléskor. Nagyon súlyosan leromlott állapot esetén (magas Vata), vagy sovány testalkatú emberek részére, csak kúraszerű használata javasolt.
A Jázminvirág, vértisztító, fagyasztó, baktériumölő, idegerősítő hatással rendelkezik. Használható fejfájás, láz, napszúrás, kötőhártya-gyulladás, bőrgyulladás, égő érzés a húgycsőben, női vérzéses rendellenességek, baktérium- és vírusfertőzések, nyirokmirigyrák, csontrák, Hodgkin-betegség esetén. A Jázminvirág hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a Hibiszkusz, de annál erősebben hat a vérben fellelhető minden kórokozó, toxin, salakanyag, és a szövetekben is megbúvó idegen, vagy sérült anyagok elbontására, és kiürítésére a szervezetből. A Hibiszkusz, hűtő és édes jellegű, míg a Jázminvirág kifejezetten fagyasztó és keserű hatásával, mind a kórokozókat pusztítja, mind az immunrendszert alkotó falósejtek mozgósítása által a toxinokat is hamarabb felszámolja, a kórokozók egyik alapvető életfeltételének, a meleg közegnek a megszüntetése által, és gátolja szaporodásukat is. Olyan betegségek esetén, amikor a megbetegítő nem maga a kórokozó, hanem annak emésztéséből vagy elhalásából felszabaduló méreganyag, más vértisztító, és toxinbontó (méregtelenítő) gyógynövényt is alkalmazzunk a láz elmúlta után. Kórokozó tixinjától (mérgétől) való fertőzés esetén a láz pár napon belül újra felújul, vagy délutánra rendszeresen visszatér a lázas állapot, innen ismerjük fel. A Hibiszkusz alkalmazható immunrendszer megbetegedése esetén is, míg a Jázminvirág használata ilyen esetekben nem ajánlott, de súlyos betegségnél fogyasztható. (Egyéb toxinbontó, vértisztító gyógynövény, melyet mindkét esetben alkalmazhatunk a láz és az utána lévő napokban, az Articsóka levele, és az Orbáncfű. Természetes, nem immunrendszert mozgósító antibiotikumok, és a szervezet saját baktérium és gombaállományát nem pusztítják.) Itt is érvényes, hogy a teát 5-7 napig folyamatosan kell alkalmazni, tünetmentesség esetén is. Nagyon erős lázcsillapító. Erősebb fertőzések, járványos betegségek, magas láz esetén is hatásos. Lázgörcsös állapotokban, le nem húzható láz esetén, azonnal érezhető hatása. Nyugtatólag és tisztítólag hat az anyaméhre. Erős vérfertőzés, mérgezettség esetén, a méh túlzott vérzéses állapotaiban, valamint méhrákban, vagy egyéb jóindulatú daganatok előfordulásakor is, a női nemi szervekben felszámoló hatást gyakorol. A legtöbb célra jól társul Szantálfával. Ne használjuk sima, de súlyos meghűlés esetén, ha az nem kórokozóktól származik, vagy nem jár magas lázzal. Csak a legsürgősebb esetben, vagy csak kis adagokban alkalmazzuk nagyon legyengült, sovány embereknél, vagy magas Vatával rendelkezők esetén.
A Kakukkfű, hatását az emésztőrendszeren, légzőszerveken keresztül fejti ki. Fertőtlenítő, immunrendszert erősítő, bélféregűző, baktérium és gombaölő, görcsoldó, nyálkaoldó, vizelethajtó, idegnyugtató tulajdonságokkal rendelkezik. Használható köhögés, szamárköhögés, légcső, hörgő és tüdőbántalmak, TBC, tüdőgyulladás, bélférgesség, görcsös állapotok, fertőző betegségek, alhasi és menstruációs panaszok, lepra, vese és hólyagpanaszok, nyirokcsomó duzzanatok, sebkezelés esetén. A középkorban fertőtlenítő hatásáért, mind a növény égetése, mind főzetének, állandó kis tűzön való párologtatása volt használatban, fertőző járványok idején. Boros vízben kifőzve, megfürödtek benne, hogy a betegséget el ne kapják. Aromás illóanyaga baktérium és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. Légzőszervek megbetegedései esetén minden teakeverék alkotórésze. Idegnyugtató teákban is használhatjuk, oldja a nyugtalanság miatti görcsös állapotokat. Erősebb teát készítsünk felfázás, vizelési ingerrel együtt járó gennyes vese és hólyaggyulladás, ezzel együtt járó fejfájás esetén. Vízhajtóként alkalmazható. Fürdő formájában pezsdítő hatású. Immunerősítő hatású. Használható lázas betegségek idején lázcsillapításra is. Lepra esetén lassítja a szövetpusztulást. Ecetes vízben, Zsályával kifőzve, lábgombásodás elleni bedörzsölő. Nyaki nyirokcsomóduzzanat, mumpsz, torok és gégegyulladás, szájnyálkahártya gyulladása, ínysorvadás esetén, borogatóul, öblögetőül szolgál. Nyirokcsomóduzzanat esetén fürdőként kifejezetten ajánlott, ilyenkor nyugtató hatású is. Párologtatva fertőtlenítő és légzést könnyítő hatású. Az illóolaj fertőtlenítő hatása erősebb. Részletes leírását, és ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Kardamom mag használható megfázások, köhögés, hörghurut, asztma, rekedtség, ízérzékelés tompulása, aluszékonyság, nyákos váladékozással együtt járó megbetegedések, általános gyengeség, soványság, energiahiány esetén. A Kardamom serkenti és tisztítja a vért, az elmét és a szívet. Felerősíti az életerőt (Agnit), ezzel kiégeti, kitisztítja a szervezetből a kórokozókat. A Kardamom, más gyógyszerek felszívódását, és a szervezetben való hatását, vagy beépülését is elősegíti, Fahéjjal és Babérlevéllel keverve. Főleg a magas Vata és Kapha gyógynövénye, a Pittát növelheti. Óvatosan használható külső és belső fekélyes betegségek, magas Pitta esetén, valamint köpcös testalkatú egyének (főleg, ha túlzott súlyfelesleggel rendelkeznek) csak kúraszerűen fogyasszák.
A kerti Ruta, vértisztító, gyulladáscsökkentő, féreghajtó, fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, helyi vérbőséget okozó, serkentő, szélhajtó tulajdonságokkal rendelkezik. Európa egyik legjobb erősítő, és széles területen alkalmazható méregtelenítő gyógynövénye. Nagyhatású méregtelenítő (toxinbontó) gyógynövény, főleg a gyomor-bélrendszerben lévő mérgezettséget, kórokozókat, férgeket és még a gombafertőzéseket is felszámolja. Használható Candida fertőzöttség esetén, akár a bélrendszerben, akár a vérben van. Gyulladással járó gombafertőzések esetén alkalmazzuk más keserű ízű gyógynövényekkel, amelyek szintén bontják a toxinokat is. Elővigyázattal használható, erős hatású gyógynövény! Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Körömvirág gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, görcsoldó, vértisztító, keringésjavító, fertőtlenítő, tisztító, fájdalomcsillapító, baktériumölő, gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. Használható gyulladásos állapotok, gombás fertőzések, féregűzés, bőrelváltozások, vírusos és bakteriális fertőzésekből eredő gyulladások, fertőző váladékozások, ízületi, izom és ideggyulladások, reuma, megfázások, sebkezelés esetén. A Körömvirág elterjedt felhasználását annak köszönheti, hogy vele kiváltható az odafigyelést igénylő, erős hatású Peremizs, vagy más néven Örménygyökér, és az Árnika használata is. Ezen kívül, viszont, még sok egyéb rendkívüli, és egyben veszélytelen tulajdonsággal is rendelkezik. Tüdő és légúti megbetegedésekben kiemelkedő védelmet is szolgáltató gyógynövény a hártyák védelmére. Vértisztító hatását az emésztőrendszeren keresztül fejti ki. Minden betegség esetén alkalmazható teakeverékekben. Alhasi fájdalmak, gyulladások, nemi szervi és hólyagfertőzések, vérvizelés ellen bőségesen fogyasszuk teáját. Fürdőt, ülőfürdőt, pakolást is alkalmazhatunk. Hüvelygombásodásnál, fehér folyásnál irrigáló szer. Borogatásként és teaként egyaránt használjuk, a nyirokrendszer gyulladásainál, vénagyulladásoknál, érgyulladásoknál, ideggyulladásoknál, erősen kitüremkedő visszereknél. Tinktúrájával kezelhető körömágygyulladás. Tinktúráját, és krémjét, a lábujjak közötti kipállásnál, lábgombásodásnál használjuk. A megfigyelések szerint nincsenek mellékhatásai, ellenjavallatai.
A Kurkuma, szinte mindenre kiterjedő, különleges hatású gyógynövény, mint a Gyömbér, és a Fahéj. Elsősorban a sovány testalkatúakra (Vata) vannak, öngyógyulást, és megújulást elősegítő hatással, de minden embertípusnak jó, ha ebben a hármas keverékben alkalmazza. A szervezetben lejátszódó, nem az immunrendszerhez tartozó, de hasonló, és szintén a regenerálódást elősegítő rendszerek, szövetek szaporodását, és az egész szervezetbe való kiáramlását segítik elő. Ilyen hatás tapasztalható a Hagymafélék esetén is. Hatóanyagai az emésztőrendszeren és légzőszervrendszeren keresztül, már alapvetően hatnak a vér tisztaságára, így minden mirigy, ideg, velő és szövetrendszerre is. De magára a vérre és vérkeringésre is nagy hatást gyakorol, így a vér mérgezettségére, a vérsejtek életképességére, és az egész rendszer megújulására is. Természetes antibiotikum, főleg krónikussá vált fertőző betegségek esetén jól alkalmazható. Súlyos betegségekben, lassabban ható. Serkenti és erősíti az emésztőszerveket és a bélflórát (az emésztőrendszerben szükséges baktériumok összessége). A bélflórát nem pusztítja el. Amőbás dizentéria (vérhas), szalmonella fertőzés, bélgombásodás, krónikus (idült) bélgyulladás, bélhurut (colitis) esetén, eredmény érhető el rendszeres fogyasztása által Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A sárga Lórum gyökér használható a vér kórokozóktól (baktérium, vírus stb.) vagy salakanyagoktól telített (toxikus) állapotai, bőrkiütések, duzzadt mirigyek, mirigydaganatok, nemi betegségek, izületi gyulladás, izületi nyirokcsomóduzzanat esetén. A keringési rendszer mérgezettségi állapotait vértisztító hatása által számolja fel. Nagymérvű kórokozókat pusztító hatással rendelkezik. Ajánlott a házilag készítendő „Influenza elleni bor”-ba beletenni. Szünteti a fertőzések közben létrejött lázakat (toxikus hőt), felszámolja magát a fertőzést is. Gyulladást csökkentő, és fájdalomcsillapító hatást is gyakorol a szervekre és a szövetekre. A magas Pitta, és magas Kapha gyógynövénye. Ne használjuk magas Vata esetén. Ne, vagy csak alkalmanként használják Vata testalkatú, lesoványodott egyének (lásd Sovány testalkat).
A Medvehagyma minden szövetelemre hat. Vértisztító, salaktalanító, méregtelenítő, értisztító, váladékoldó, féreghajtó tulajdonságokkal rendelkezik. A Medvehagyma erős vértisztító, vitamin és mikroelem forrás. Baktérium, vírus, és egyéb kórokozók, méreganyagok elleni gyógynövény. Folyamatos használatával az egész szervezetet áttisztítja, és a bőrön keresztül is érezhető jellegzetes illóolaja, ugyanúgy, mint a Fokhagymáé. Átmossa az összes szövetállományt, a csontos szövetek kivételével. Értisztító. Főleg a vivőerek gyógyítója. Influenza-elleni bor alkotórésze is, más gyógynövényekkel együtt. A mérgezettséget, és a gombás fertőzéseket szünteti, vértisztító hatása révén. Ellenjavallata nem ismert.
Az Orbáncfű, görcsoldó, nyálkaoldó, összehúzó, vizelethajtó, izzadást gátló, gyulladáscsökkentő, idegerősítő, immunrendszerre ható, kórokozó és vírusölő hatással rendelkezik. Használható vírus és kórokozók általi megbetegedések, immunrendszer betegsége, csökkentsége esetén. Erősíti az immunrendszert, és a szervezetet. Nemcsak erősíti, hanem gyógyítja is az immunrendszert. Az AIDS esetén használata kiemelten ajánlatos, mivel kimutatták, hogy a HIV-vírust elpusztítja. Egyéb vírusok, és korokozók elpusztítására is alkalmas. Nyálkaoldó tulajdonságú. Torokgyulladás, fogínygyulladás, és ínysorvadás esetén öblögető. Külsőleg az izzadság által létrejött felsebesedést, gyulladást is kezelhetjük vele, valamint megakadályozható az izzadmány bakteriális fertőzése. Kis mennyiségben flavont tartalmaz. (Lásd FLAVON címszó alatt.) Erős hatású gyógynövény. Főleg teakeverék alkotórésze.
Az Örménygyökér baktériumölő hatással is rendelkezik. Használható megfázás, mellhártyagyulladás, köhögés, krónikus bronchitis, vesebántalmak, húgyúti fertőzések, máj és epe megbetegedések, bélférgesség esetén. Az Örménygyökér a tüdő egyik legjobb fiatalító erősítőszere. Izzasztó és légzőszervek nyálkaoldó szereként, keverjük Gyömbérrel, Fahéjjal és Kardamommal. A beleken felszívódva a máj felé tartó érrendszerben, és magában a májban is, baktériumölő hatást képes kiváltani. Az Örménygyökér használata óvatosságot igényel. Ne használjuk túlzott mennyiségben, mivel nagy adagban hányást, hasmenést, altesti fájdalmakat, émelygést idézhet elő. Figyeljünk, hogy a napi poradagnak megfelelő mennyiséget semmiképp ne lépjük túl. Egyéni érzékenységünknek megfelelően, ha kell, csökkentsük az adag mennyiségét. Nem használható magas Pitta tünetei esetén sem. (A Körömvirág gyökere és virágja alkalmazható ezekben az esetekben is.)
Az erős Pirospaprika használható mérgezettség (emésztetlen táplálék és felgyűlt salakanyagok, kórokozók), rossz felszívódás, hasi felfúvódás, férgek, arcüregi pangás, idült meghűlés, vérkeringési elégtelenség esetén. Erőteljesen serkenti a vérkeringést, gyorsítja a betegség felszámolásának idejét. Meghűlések, lázas állapotok, hideg végtagok, lehűlés esetén, vérserkentés, vérmelegítés, izzasztás céljára forró levesben, borban, külsőleg krémben bedörzsölőként, nagyon jó. Hatékony a vastagbélben meghúzódó kórokozók felégetésében, toxinjai eltávolításában. Az erős, csípős étel fogyasztása a meghúzódó férgeket kihajtja a bélrendszerből. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Sóskaborbolya, bitter-tonik, vértisztító, értágító, lázcsillapító, enyhe hashajtó (laxatív), féreghajtó, baktériumölő, amőbaölő, gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatással rendelkezik. Használható láz, váltakozó és visszatérő láz, máj- és lépmegnagyobbodás, sárgaság, májgyulladás, cukorbetegség, kötőhártya gyulladás, akne, kelések, amőba- vagy bacillus okozta, idült dizentéria, allergia, immunrendszer gyengülése, fertőző betegségek, gombás megbetegedések esetén. Tulajdonságai nagyban hasonlítanak a Kurkumáéhoz. A külföldi Berberis helyettesítője. Erősen hevítő képességű, keserű ízű gyógynövény. Elsősorban a vérre van hatással, erős vértisztító. A vérbe, szövetekbe, és a zsírba került mindenfajta kórokozót felszámol, és képes megölni. Olyan esetekben, elsősorban ajánlott a használata, melyben nem maga a kórokozó a megbetegítő, hanem annak elhalása, vagy természetes ürítése által keletkezett méreganyagok (toxinok) a fertőzés forrásai. Amennyiben a korokozó mindkettő megbetegítő hatással rendelkezik az emberi szervezetre, akkor megtaláltuk a megfelelő gyógynövényünket. A vérbe bekerült, vagy felhalmozódott salakanyagokat is lebontja, felhígítja, és eltávolítja a szervezetből. Minden egyéb fertőzöttség esetén is, csökkenti, vagy megszünteti, annak betegítő hatását. Kísérletekkel igazolt a Sóskaborbolya pusztító hatása a staphylococcus, streptococcus (főleg a sebfertőzéseket, gyulladásokat okozó fajai), salmonella, shigella, (főleg a hasmenéseket okozók), a vérhas kórokozója (Endomoeba histolyca), a kolerát előidéző kórokozó (Vibrio cholerae), a kolerához hasonló betegség, a giardidis kórokozója (Giardia lamblia), a húgyúti, és hüvelyi fertőzéseket okozók (Escherichia coli, és Candia albicans) ellen. Erős antibiotikus hatása mellet, rendelkezik azok mellékhatásaival is. Így legyünk erre figyelemmel, mivel a szervezet saját baktérium és gombaállományát is kiöli, ezeket a kúra után pótolni kell. Viszont nem gyengíti le a szervezet ellenálló képességét, oly mértékben, mint a kémiai gyógyszerek, mivel egyben ellenálló képesség növelő hatása is van. A baktériumflóra újratelepítéséig a szervezet nincs kitéve az ilyenkor szokásos fertőzéseknek, de azért a vírusfertőzésektől, ettől eltekintve is óvakodjunk. Ne használjuk magas Vata és szövetelégtelenség, lesoványodás esetén. Kurkumával együtt a Vata (Sovány testalkat) is kúraszerűen alkalmazhatja. Fogyasztása esetén a bélflórát pótolni kell.
A fehér Szantálfa vértisztító, vérzéscsillapító, fertőtlenítő, baktériumölő, nyugtató, fagyasztó hatással rendelkezik. Használható nyálkahártya betegségek, szembetegségek, hólyaghurut, húgycső- és hüvelygyulladás, régóta fennálló bőrgyulladás, övsömör, bronchitis, vérbaj (gonorrhoea) esetén. Az egész testet-lelket hűsíti és nyugtatja, amint hatása végighalad a vérkeringés, emésztés, légzés és idegek rendszerén. Szünteti a lázat, a szomjúságot, égő érzéseket, leállítja a verejtékezést. Keverékekben alkalmazva, jó mindenféle lázra, gyulladásos állapotra, és vértisztításra. Külsőleg olajával vagy masszájával a legtöbb fertőzött seb vagy fekély kezelhető. Nem ajánlott magas Kapha (lásd Telt testalkat), súlyos tüdőpangás, magas fertőzöttség (Ama) esetén.
A Tárnics, bitter tonik, gyomorerősítő, lázcsillapító, vértisztító, baktériumölő, fertőtlenítő, féreghajtó, hashajtó tulajdonságokkal rendelkezik. Használható láz, lázat követő gyengeség, sárgaság, májgyulladás, máj- és lépmegnagyobbodás, vérképzési zavarok, genitális herpesz, akne, bőrviszketés, fekélyek, izületi gyulladás, nemi szervi sebek, sebkezelés esetén. Európa egyik legjobb és legrégebben használt gyógynövénye. Világszerte használt bitter tonik, nagyon keserű ízű. Mostanában kissé feledésbe merült alkalmazása, illetve ellenjavallatai miatt inkább gyengébb, de mégis megbízható gyógynövényekkel váltották fel. Máj-lépfunkció szabályozásra használhatjuk Aloéval. Gyógyítja a nemi szervek sebeit, fertőzéseit. Értékes gyógynövény genitális herpesz esetén. Sebkezelésnél lemosó és fertőtlenítő. Vértisztító hatású, megfigyelések szerint javítja a vért, ez kimutatható laboratóriumi leletek összehasonlítása által. Lázcsillapításra Feketeborssal, Gyömbérrel fogyasszuk együtt. Jobban adagolható szeszes kivonat formájában. A tinktúrából napi 3-6 alkalommal 20-60 csepp alkalmazható. Borban áztatva erőteljesebb hatást gyakorol. Hasonló, és szintén a tárnicsfélék családjába tartozik az Ezerjófű (Centauri herba). A Tárnics erős hatású gyógynövény. Használatának nagyon sok megkötése és ellenjavallata van, melyet megtalálunk a gyógynövény részletes leírásánál.
Az Útifű összehúzó, baktériumölő, vértisztító, salaktalanító, sebgyógyító, nyálkaoldó, vízhajtó, kőoldó tulajdonságokkal rendelkezik. Használható légúti megbetegedések, köhögés, szamárköhögés, tüdőgyulladás, tuberkulózis, hörghurut, asztma, hasmenés, gyomor- és bélhurut, gyomorégés, sárgaság, máj és epebetegség, fehérfolyás, vér mérgezettsége, bakteriális betegségek, orbánc, nyirokcsomó elzáródások, sebkezelés, lábszárfekély, vese és hólyagbántalmak, kövek, vesehomok, reuma, ízületi bántalmak, általános gyengeség esetén. Vértisztító és salaktalanító hatása nem látványos, de minden elhúzódó betegség esetén, hosszú távú alkalmazása megbízható és eredményes. Bakteriális betegségeknél gyorsan érezhető hatása. Ilyenkor mind pakolásként, fürdőként és teaként is erősebb kivonatot készíthetünk. Nyálkaoldó, kiválasztást növelő és baktériumölő tulajdonsága folytán a tüdő, a légutak, a gyomor- és bélrendszer hurutos megbetegedései esetén, nyálkahígító és letapadást akadályozó, fertőzést gátló. Így hat a vese és hólyag gyengeségei, felfázás, hólyaggörcs, nehéz vizelés esetén is. Kifejezett ellenjavallata nincs.
A Zsálya, izzasztó, de izzadást gátló is, nyálkaoldó, idegerősítő, összehúzó, vértisztító, fertőtlenítő, csíraölő, antibiotikus, bőrvörösítő, vízhajtó, szélhajtó, görcsoldó, gyulladást gátló hatással rendelkezik. Használható megfázások, influenza, torokgyulladás, légcső- és hörghurut, köhögés, húgyúti fertőzések, vese betegségek, gyomor- és bélhurut, duzzadt nyirokcsomók, torok és orrmandula megnagyobbodás, méh és petefészek gyulladás, hasnyálmirigy gyulladás, gerincfájdalmak, mirigybetegségek, végtagreszketés, éjszaka leizzadás, TBC, gyulladás, máj betegségek, sebkezelés, szájüreg bármely megbetegedése, szájpenész, ondófolyás, meggyűlt tej, bénulás, idegi rendellenességek esetén. Vértisztító tulajdonsága miatt, használata minden erős fertőzöttség esetén ajánlott. Erős fertőtlenítő és hajszálértágító hatású. Külsőleg bármilyen betegség esetén ajánlott, fürdő, bedörzsölő, krém formájában. Baktériumos, és gombafertőzések esetén csíraölő képessége, csak híg, forrázott formájában hatásos. Sűrűbb, erősebb főzetben ez a tulajdonsága nem érvényesül. Laboratóriumi vizsgálatok ezt a különleges megnyilvánulást alátámasztották. Porának, vagy levelének tűzön való elégetése, vagy híg teájának elpárologtatása, a levegőben is csíraölő tulajdonságú, míg illóolaja nem. Porának fogyasztása belsőlegesen szintén hat a baktériumokra, gombákra. Vírusokra hatónak is tartják. Hosszabb ideig tartó betegségek esetén fürdőket, bedörzsöléseket alkalmazhatunk. A fekvőbetegeket naponta kenjük át frissítő hatású Zsálya tinktúrával, vagy Zsályaecettel. Az Aspyrin fogyasztása felváltható Zsálya és/vagy Levendula teájának ivásával. A Zsálya kiszárítja az orrban és a tüdőben a nyálkafelesleget, a bőségben képződött nyálat. Légúti megbetegedések, torokgyulladás és nyálkaletapadás esetén segíti a nyálka leválását a szövetekről. Tüdő- és mellkasi nyomás, gyulladás esetén pakolást teljes növénnyel együtt kell a felsőtestre tenni. Hörghurut, nyákos köhögés esetén, a gyomor és bélrendszer hurutossága is fellép. Ilyen eredetű hasmenések, bélzavarok esetén meleg teáját fogyasszuk. Napi kétcsészényit osszunk el, és mindig melegen fogyasszuk. Borban kifőzve a belső szövetállományokra és az alhas szerveire hat. Máj és vesebetegség, húgyúti fertőzések, felfázások, méh és petefészek gyulladás esetén igyunk fél-fél deci zsályás bort és tehetünk borogatást a testrészekre. Ülőfürdőt, irrigálást is végezhetünk. Hasnyálmirigy gyulladás esetére is ajánlott teáját fogyasztani. Nagy betegségek idején, vegyünk lábfürdőket Zsályából. Teljes fürdőket is vehetünk belőle, Kakukkfűvel, Apróbojtorjánnal keverve. A Zsályákat ne használjuk túlzott soványsággal együtt járó kiszáradás alkalmával, valamint kismamák ne használják, ha még szoptatni akarnak. Első napokban mindenkinek kissé megemelheti a vérnyomását.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Acsalapu-gyökér, Ánizs, Csili, Ezerjófű, Édesgyökér, Fahéj, Fekete retek, Fűz, Gyömbér, Kínakéreg (kinin), Lestyán-gyökér, Levendula, Mirrha, Mustár, Pásztortáska, Retek, Szegfűszeg, Szerecsendió, Torma, Tömjén, Veronika, Vöröshagyma, Zsurló.
Egyéb ajánlott készítmények:
C-vitamin, bioflavon készítmények, kalcium és magnézium.
Egyéb terápiák:
A szokványos lelkiismeretes betegápolás mellett ajánlott a gözölés, izzasztás, fürdő, dunszpakolás, párologtatás, mozgatás, és a betegségnek megfelelő akupresszúrás pontok kezelése. Súlyos esetben, nagy lázak, vagy egyéb járványos fertőzésre utaló jelek esetén okvetlenül vegyük igénybe az orvosi ellátást, és diagnosztálást. Bármilyen kiütés, kitüremkedés, erős hányás, véres, vagy sima, de gyakori székelés, eszméletvesztés, vagy lázkóma, nehézlégzés esetén azonnal hívjunk orvost.