2015.02.02. 07:58, Kósáné K.Mária
A kórokozókra is jellemző tulajdonság az ellenálló képesség fokozása, emiatt a már ismert antibiotikumokkal szemben képesek létrehozni ellenanyagot, vagy már nem lesz rájuk gátló hatással, ellenállóvá, rezisztenssé válnak. Emiatt az antibiotikumok széles választékát, és különböző hatóanyagú anyagokból való létrehozását kell szem előtt tartani a kórokozók elleni küzdelemben. Megfigyelhető azonban, hogy a már több évtizede nem használt antibiotikumok, újra hatásossá válhatnak a kórokozókra.
Az antibiotikumoknak vannak olyan fajtái, melyek csak, egy-egy baktériumra, vagy baktériumtörzsre (rokon baktériumok összessége) hatnak, ezeket speciálisan alkalmazzuk. Speciális oltóanyagok formájában, szerepelhetnek, mint megelőző oltások is, de zömében, mint a célzott antibiotikum-terápia anyaga szerepelnek. Vannak azonban olyan fajtái is, melyek több kórokozóra is kiterjedten alkalmazhatók, ezeket széles sprektumú (hatósugarú) antibiotikumoknak nevezzük. Utóbbiak általános alkalmazása a hétköznapi, háziorvosi szolgálatban nagy segítség, mivel nem kell hozzá pontosan megállapítani a kórokozót laboratóriumi vizsgálattal.
Az antibiotikumok csak akkor tudják kifejteni megfelelő hatásukat a megbetegített szervezet védelmében, ha a vérben, megfelelő hatóanyagmennyiségben, koncentráltságban, és meghatározott ideig vannak jelen (bár ez minden gyógyszer és hatóanyaggal rendelkező anyag esetén érvényes). Ezért olyan eljárásokkal készülnek, melyek biztosítják a gyógyszer folyamatos felszívódási és a vérben való állandósult mennyiségben való jelenlétüket. Ezért fontos pontosan betartani az orvosi előírásokat, szedésük folyamán.
Fontos kihangsúlyoznom, hogy az antibiotikumok, akár természetes, akár tabletta formában való alkalmazása, nem a beteg állapotára vonatkozik, hanem a feltételezett kórokozó törzs ismeretére, és a jelenleg ismert tulajdonságaira. Tehát a gyógyszer adagján, ha már muszáj alkalmaznunk, önkényesen ne változtassunk, arra hivatkozva, hogy nekünk erős az immunrendszerünk, mert ezzel csak elősegítjük, hogy a kórokozó hozzászokhasson, és még erősebb formában támadhasson meg minket, vagy a környezetünkben élő személyeket, a fent említett rezisztenssé válás miatt. Amennyiben az immunrendszerünk olyan erős, kisebb betegségek esetén, a kórokozó nem is tudott volna megbetegíteni minket.
Az antibiotikumok első fajtái természetes anyagokból kivont állapotban kerültek a betegekhez. A penicillin-gombák által termelt ellenanyag, a baktériumfertőzések elleni első gyógykivonat volt (Fleming 1929.), melynek végleges használatához, sok megfigyelést és több eljárást kellet még kidolgozni, hogy praktikus formában alkalmazhatóvá váljék. Lebomlásának, felszívódásának, adagolhatóságának megismerése, meghatározott betegségekben nyújtott védelmet. A további kutatások eredményeként ma már sok antibiotikum áll az orvostudomány és a betegek rendelkezésére.
A antibiotikumokról általános elmondható, hogy nem csak a megbetegítő kórokozókra, hanem a szervezet számára természetes baktériumflórákra és gombákra is pusztító hatást gyakorolnak. A természetes baktériumainknak azonban sok esetben pont ellenálló funkciójuk van a szervezet különböző szövetállományaiban, vagy az emésztésben, szétbontásban, vagy raktározásban vesznek részt, valamilyen tisztító vagy felbontó, feloldó, kocsonyásító stb. képességük folytán. Együtt élnek velünk. Ezért antibiotikum kezelés lefolytatása után, vagy hosszabb folyamatos szedése esetén, azzal együtt, kérjünk orvosunktól tanácsot ezek visszapótlására is. Lásd még BÉLFRÓRA címszó alatt.
A gyógynövények, vagy gyógyélelmiszerek formájában alkalmazott, növényi antibiotikumok között is vannak, melyek csak kisebb meghűlésekre, és vannak melyek nagyobb betegségre, esetleg járványok idején is alkalmazhatók. Vannak közülük melyek, a már régóta ismert járványos megbetegedések konkrét ellenszereként, vagy megelőzéseként is igénybe vehetők, mivel egyben immunrendszer erősítő hatással is rendelkeznek. Ezek hatásait laboratóriumi vizsgálatok is alátámasztják. Vannak, melyeket csak a népgyógyászat tart nyilván, bizonyos meghűléses megbetegedések esetén, és vannak, melyek más földrészekről kerültek hozzánk ilyen jellegű, kiemelt hatásuk miatt.
A növényi antibiotikumok általában keserű ízűkről ismertek, és sokszor egyben lázcsillapító, és izzasztó hatással is rendelkeznek. Egyben a bélrendszerre is fertőtlenítő és gyógyító hatást gyakorolnak, és sok esetben a mirigyrendszer gyógynövényei között is megtalálhatók. Vannak azonban közöttük égő érzést okozó, összehúzó tulajdonságú, hűtő, vagy fanyar ízű gyógynövények is. Nagyon ritkán, savanyú vagy édes alapízzel rendelkeznek, bár utóízük kesernyés vagy fanyar. A növényi antibiotikumok is rendelkeznek a saját baktérium és gombaállományunk pusztító hatásával, egy-két kivétel azonban van közöttük, melyre külön felhívom a figyelmet. Ezeket részesítsük előnyben, antibiotikum használat esetén. Ha lehet elsősorban az immunrendszer megerősítésére fordítsunk nagyobb figyelmet, megelőzésként, majd csak indokolt esetben forduljunk antibiotikum használatához. Kisebb betegségek esetén ne használjunk erős, nagy hatású gyógynövényeket. Az orvossal megbeszélve azonban a gyógyszer használatát felválthatjuk gyógynövénnyel. Adagolásukra, és felszívódási képességeikre azonban ekkor is fordítsunk nagy gondot. A gyógynövények ugyanis hamarabb kiörülnek a szervezetből, mint a gyógyszertermékek. Olajjal vagy felszívódásgátló gyógynövényekkel, vagy élelmekkel (növényi rostok) együtt alkalmazva, azonban kiürülésüket lassíthatjuk, de a megfelelő mennyiség alkalmazása ekkor is szükséges. Gyermekek esetén, súlyuknak megfelelően adagoljuk, napi 6 alkalomra szétosztva, tehát 4 óránkénti bevétele szükséges. A felnőtteknél is ajánlott a 4-6 órás időközbeni fogyasztása. Általános alkalmazásban, egymás utáni 5 napon keresztül kell fogyasztani. Célszerű keverék formájában előrefőzni, sűrítményt készítve belőle, és hűtőben tárolni.
Influenzás vírus betegségekre általában nem hatnak, de vannak közöttük, melyeknek kifejezetten van ilyen hatása, erre szintén felhívom a figyelmet. A vírusfertőzés után bekövetkező, másodlagos baktériumfertőzések esetén azonban, már alkalmazhatók. Ilyenek, pl. az influenza utáni hörgők gennyes elnyákosodása, gyulladása, tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás és vizenyő, vagy fülmegbetegedések.
Minden nagy horderejű megbetegedés alatt ajánlott böjtöt tartani, és óvakodni a szervezet roborálásától, felújításától, mely csak még jobban elhúzhatja a megbetegedés idejét, mivel magát a kórokozót is táplálnánk az ilyen jellegű élelmiszerekkel, vitaminokkal. Kivéve a C-vitamint, és a bioflavinok használatát, melyek a szervezet védelmi rendszeréhez szükségesek, és a kórokozók szétterjedését akadályozzák meg a szervezet szövetrendszerében. Zöldséglén, és teán kívül a beteg ne nagyon fogyasszon semmi mást, ebből viszont annyit, amennyit kíván, és képes elfogyasztani. A húsleves fogyasztása ilyenkor a legnagyobb méreg a szervezetnek. A lében felgyűlt bomló fehérjeállomány nagy terhet ró a legyengült szervezetre, annak megemésztésére. A beteg ellenállóképességét még jobban meggyengíti. A nyelvnek és a szájnyálkahártyának ilyenkor tulajdonképpen, a fűszer iránti vágyát kell kielégíteni, amit különben a húslevesben szoktunk alkalmazni. Ezt külön, hús alkalmazása nélkül is megtehetjük. Mindegyik fűszerből vegyünk egy csipetet, zeller és zöldséglevelet is tehetünk bele, és öntsük le kevés forró vízzel, majd nyújtsuk a betegnek. Az édes ízt és élelmiszereket, mindig a kórokozó kéri, és követeli. Ugyanígy szeretik a vasban gazdag élelmiszereket is. Ezeket egy darabig ne fogyasszuk. A lefolyt betegség után a szervezetet, salaktalanítsuk. Vegyünk további egy hétig vértisztító kúrát, és töltsük fel a szervezet vitamin és minkroelemkészletét, valamint a bélflóra pótlását is végezzük el, hogy emésztésünk minél előbb helyreálljon. Utóhatásként jelentkező egyéb gyulladások, vagy hasmenés esetén keressük ki az ott található gyógynövényeket is, a megfelelő címszó alatt.
Ebben a részben a konkrétabb antibiotikus hatással rendelkező olyan gyógynövényeket sorolom fel, melyek az alapkönyvemben is szerepelnek. Ezen kívül, még a címszó végén felsoroltak közül is választhatunk, valamint a konkrét megbetegedéseknél is megtalálhatjuk őket.
Az Angyelika gyökér, erősítő, diaforetikus, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, vértisztító, nyálkaoldó, idegerősítő, izzasztó, fájdalomcsillapító, baktériumölő hatással rendelkezik. Használható fejfájás, megfázások, influenza, gyulladás, köhögés, tüdő- és hörgő fertőzések, reumás fájdalmak, általános fáradtság, kimerültség, és a szervezet felborulása esetén. Baktériumölő, köptető, vértisztító tulajdonsága alkalmazható influenza, hörghurut, tüdőhurut, megfázások okozta tünetek esetén. A tüdőn keresztüli kiválasztódását minden légzési nehézség és a tüdőt és a hörgőket érintő megbetegedés, idült légcső- és hörghurut esetén érdemes kihasználni. Mellkasi elhurutosodásnál, nyákos tüdő- vagy mellhártyában, önmagában, vagy teakeverékekben alkalmazzuk. Idegerősítő hatással rendelkezik. Fejfájás elleni teakeverékek alkotórésze. Gyulladások esetén gyökerének masszáját külsőleg is alkalmazzuk, és teáját is fogyasztjuk. Szintén nagy mennyiségben tartalmaz hasonló anyagokat a Lestyán (Levisticum officinale, Umbelliferae) gyökere és levele, és magja is. Hasonló a felhasználási területe is. Főleg teakeverékekben alkalmazzuk. Nagy mennyiségben használni nem ajánlott. Ellenjavallatai megegyeznek az Angyelikáéval. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az Aranypecsét a plazmaszövetekre és a vérre hat. Keserű ízű, emésztésre és fertőzöttségre ható (bitter tonik), lázcsillapító, vértisztító, csíraölő, baktériumölő (antibakteriális), fertőtlenítő, immunrendszer erősítő tulajdonságokkal rendelkezik. Alkalmazható megfázások, fertőzésből eredő láz, malária, nyirokmirigy- és nyirokérduzzanatok, torok- és mandulagyulladás, torokgyík, asztma, tüdő és mellhártyagyulladás, szájfertőzés, szemgyulladás, gennyesedés, sebkezelés, fehérfolyás, méhpanaszok, méhnyálkahártya-gyulladás, és általános gyengeség esetén. Hatásaiban hasonló tulajdonságokkal bír, mint a Ginzeng gyökér, ugyanolyan drága is. Erős növényi antibiotikum, baktériumölő és fertőtlenítő szer. Elpusztítja a gyomor-bélrendszerben a gombákat és baktériumokat (saját bélflórát visszapótolni). Használható minden olyan esetben, melynél kórokozó mutatható ki, vagy feltételezhető, hogy a tüneteket az okozza. Erős vértisztító hatása az egész érrendszerre, és azon keresztül az egész szervezetre hat. Minden, fent felsorolt esetben vérre, nyirokrendszerre ható hatása érvényesül. Aktiválja az ellenállóképességet, és a falósejtek munkáját, így megkönnyíti a szervezet kitisztítását is. Lesoványodás esetén csak akkor alkalmazható, ha azt fertőzés, vagy kórokozó idézte elő. Minden megfázás, és hurutos betegség ellen jó. Tisztítja és gyógyítja a nyálkahártyákat. Lázcsillapításra Gyömbérrel, Fekeborssal alkalmazzuk. Összehúzó, és fertőtlenítő szer, száj és toroköblítőként és mandulagyulladás esetén. Mirrhával együtt használva kötőhártya gyulladás, szemgyulladás esetén lemosószer. Külsőleg, belsőleg használhatjuk kelések, daganatok esetén. Súlyos sérüléseknél, sebeknél, műtéteknél, belsőleges használata is javallt, az elfertőződés megelőzésére. Óvatosan alkalmazható. Erős hatású antibiotikum. Ellenjavallatai megegyeznek a gyógyszeres antibiotikuméval. A gyógyszer helyett fogyasztjuk. A szervezet saját baktériumflóráit és bélgombáit is megöli. Használata alatt, erős alkoholfogyasztás nem ajánlott. Fogyasztása tiltott, lesoványodás, neuraszténia, szédülés, krónikus gyöngeség esetén, kivéve, ha az, pont, a kórokozó jelenléte miatt lépett fel.
Az Articsóka a szövetekre, és a vérre hat. Keserű ízű, emésztésre és fertőzöttségre ható bitter tonik, lázcsillapító, baktériumölő (antibakteriális), belső szövettisztító, fertőtlenítő, májműködést serkentő, epehajtó, vértisztító, gyulladást gátló, vizelethajtó hatással rendelkezik. Használható epe-, májbajok, érgyulladások, visszértágulatok, tüdő és hörgőtágulatok hurutos gyulladásai, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak, köszvény, minden gyulladásos és fertőző megbetegedés esetén. Igazi, keserű gyógynövény. Többszörös hígításban is kifejti hatását. Különleges tulajdonsága, hogy antibiotikus hatása, a szervezet természetes bélbaktériumait nem bántja, ellentétben más baktériumölő hatású gyógyszerekkel, vagy gyógynövényekkel, ezért használatát igyekezzünk előnyben részesíteni. Mindkét vérrendszert tisztítja. Megfigyelések szerint az immunrendszert nem mozgósítja, nem serkenti, ezáltal jó szolgálatot tesz az immunrendszer erősödését tiltó esetekben, a szervezet védelmére, fertőzések elkerülésére, megelőzésére, vagy legyőzésére. Kis mennyiségben, hígítva, folyamatosan szedhető, megelőzésként. Vértisztító, és antibiotikus hatású. Főleg a bélrendszerbe került bakteriális fertőzésekre van pusztító hatással. Salmonella, vérhas, hastífusz esetén, erősebb kivonatban alkalmazzuk. Más esetekben is kipróbálható. A bélben lejátszódó folyamatok közül, még hat a rothadást előidéző megbetegedésekre. Veseciszta esetén a vizeletpangás miatt előforduló, fertőzések megelőzésére, más gyógynövényekkel együtt, használata nagyon ajánlott. Alhasi gyulladások, nemi szervi fertőzések esetén is vegyünk ülőfürdőt, és fogyasszuk teáját. Külsőleg, fertőzött bőrfelületek, sebek, marások, csípések, fekélyek, sömör, orbánc kezelésére használjuk. Teáját, vagy cseppjeit is fogyasszuk. Ajánlott pár levéldarabkáját az „Influenza elleni borba”, vagy szeszbe is beletenni. Jelentős mennyiségű A-, B-, és C-vitamint tartalmaz, és flavon glikozidákban is bővelkedik. Hidegen kifacsart levéből, naponta 3x1 teás, vagy evőkanállal fogyaszthatunk. Használható minden olyan megbetegedésben, melyre a flavon hatást gyakorol. (Lásd a FLAVON címszó alatt.) Ellenjavallatait és részletes leírását is olvassuk el.
Az Ánizs hatóanyaga megegyezik az Édeskömény fő hatóanyagával. Baktériumok kifejlődését megakadályozó anyagot is tartalmaz. Főleg a Vata és Kapha gyógynövénye, hevítő tulajdonságú. A Pittának inkább a hűtő hatású Édeskömény ajánlott. Ellenjavallata nem ismert. Megtalálható az Édeskömény leírásánál.
A Bazsalikom, izzasztó, csillapító, idegnyugtató, emésztésre ható, vizelethajtó, tejszaporító, baktériumölő, fertőtlenítő, immunrendszer erősítő hatással rendelkezik. Használható megfázás, köhögés, láz, influenza, tüdőpanaszok, testüregi pangások, ízületi gyulladás, reuma, fejfájás, felfúvódás, a szervezet egyensúlyának bármilyen felborulása esetén. Tisztító hatású a test minden üreges járatára, szervére: arcüregre, homloküregre, tüdőre, hólyagra, méhre, epehólyagra, prosztatára és ezek vezetékeire. Old minden pangást a nyirokrendszerben, vérben, szövetekben. Általánosan alkalmazható vértisztító, baktériumölő, és fertőtlenítő hatású. Erősíti az immunrendszert, úgy, hogy azt is képes helyreállítani, amennyiben az immunrendszer nem megfelelően működne. Izzasztó és általános lázcsillapító hatású gyógynövény. Influenza, és megfázás esetén eltávolítja a tüdőből, a garatból, és az orrjáratból a váladékot, tisztítja a járatokat, könnyíti a légzést, a köhögést. Enyhíti az ebből eredő, rossz közérzethez társuló érzékek tompultságát, a szaglást és ízlelést. Bazsalikomos gyógyszeres ghít is használhatunk az orrjáratba téve. Immunrendszer erősítő hatású. Jó izületi gyulladás, és reuma esetén. Erősíti az idegszöveteket és fejleszti az emlékezőkészséget. Kisebb húgyúti fertőzések, vesefájdalom esetén keverékek alkotórésze. Frissen kipréselt nedve, külsőleg, alkalmazható a bőr betegségeire, kelésekre és gombás fertőzéseire. Erős fertőzöttség esetén önmagában nem erős, főleg teakeverékekben alkalmazandó. Óvó jellegű javallatait lásd a gyógynövény részletes leírásánál.
A Bíborkasvirág (Echinacea) növényi antibiotikum és immunerősítő szer, a szövetekre és a vérre hat. Vértisztító, izzasztó (diaforetikus), baktériumölő, vírusölő, fertőtlenítő és erősen hűtő hatása révén fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik. Használható vér mérgezettsége (vértoxicitás), vérmérgezés (kórokozó a vérben), üszkösödés, ekcéma, mérgező marások vagy csípések, száj, fog- és ínyfájdalmak, nemi betegségek, prosztatagyulladás, fertőzések, allergiák, sebek, tályogok, himlő, kanyaró, kötőszöveti és reumatikus ízületi gyulladás esetén. Hatását laboratóriumi vizsgálatok alátámasztották. Nagyobb adagokban csak addig használjuk, amíg a kórokozókat el nem pusztítottuk, utána már a test saját szöveteit gyengítheti. A legjobb méregbontó (detoxifikáló) gyógynövény. A legtöbb méreg hatását legyőzi a szervezetben. Megállítja a gennyképződést és a szövetek pusztulását. Bármilyen idegen anyag, betegséget előidéző idegen kórokozó, vagy annak mérge ellen használják vértisztítóként. Megfázások, influenzák, tüdő megbetegedések esetén megelőzésként is használható. Tüdőbetegség esetén Örménygyökér (Peremizs-), vagy Körömvirág gyökérrel együtt védi is a tüdő szöveteit. Hosszú távon használható kis adagokban. Szeszes kivonatából, napi három alkalommal vehetünk magunkhoz, 15-20 cseppet megelőzésként influenzás időkben, fertőzés esetén napi 2-6 alkalommal 30-50 cseppet. Külsőleg lemosóként, fürdőkbe használható mérges marások, elfertőződött sebek esetén, vagy fertőzések megelőzésére, ha ilyen környezetbe kényszerülünk. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Bojtorján használható gyulladásos bőrbetegségek, kiütések, lázzal és torokgyulladással járó megfázások, vér mérgezettsége (vértoxicitás), nyirokpangás, vesegyulladás esetén. A Bojtorján gyökér és mag, erőteljesen tisztítja a vért és a nyirokrendszert. A bőrön és a vizeleten keresztül kitisztítja a szervezetből a felgyűlt mérgezettséget. A Bojtorjánmag erős vízhajtó és méregkiválasztó hatással rendelkezik. A Bojtorjánmag a legtöbb komoly betegség esetén alkalmazható, beleértve a kórokozóktól és mérgezettségtől fellépő lázas betegségeket, és az ízületi gyulladásokat is. Kiemelkedő hatású vérhas esetén. Súlyos vérmérgezettség, vagy súlyos bakteriális, vírusos betegség esetén ajánlott a Bojtorjángyökeret, vagy magot, Sárga Lórum gyökérrel együtt alkalmazni, mindkettő gyors vértisztító hatással rendelkezik. Óvatosan, csak kúraszerűen alkalmazzuk vérszegénység, nem múló meghűlés, vagy túlzott soványsággal együtt járó szűkületekkel, elzáródásokkal, görcsökkel, szorulásokkal együtt járó betegségek (magas Vata) esetén. Ilyen tilalmak esetén viszont alkalmazhatjuk gyengébb változatát az Apróbojtorjánt.
A Borókabogyó a szövetre, vérre, izomra, zsírra, csontra, velőre és idegekre van hatással. Hatását a húgyúti szervekben, a légzőszervekben, idegrendszerben, emésztőrendszerben fejti ki. Fertőtlenítő, baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik. Használható immunhiány esetén. A Borókabogyó tisztító hatású, rombolja és pusztítja, még az ellenálló baktériumokat is, hat a test legbensőbb szövetelemeire, csontra, velőre, idegekre is. Tisztító hatása kiterjed az aurára, és többnapos használat esetén a káros csillaghatásokra is. Intenzív levegő és vértisztító hatású, főleg bakteriális fertőzésekkel szemben érvényesül hatása. Belsőleg pestis, lepra elleni hatását figyelték meg a középkorban. Az indiánok fertőzések, ízületi gyulladások és női betegségek gyógyítására használták. Ekcéma és pikkelysömör esetén külsőleges massza alkalmazásával is. Főzetét hólyag, vese, húgy- és ivarszervek betegségei ellen, még gonorrhea (kankó, tripper) esetén is, eredményesen alkalmazhatjuk. Használata óvatosságot igényel, vesegyulladás (nefritis), epilepszia, és terhesség ideje alatt (serkentő, és vérbőséget okozó hatása miatt) fogyasztása nem javasolt. Túlzott, vagy hosszú ideig tartó használata a vesében bevérzéseket okozhat.
A Borsmenta, baktériumok fejlődését gátló, és gyulladásgátló hatású. Az emésztőrendszer és a húgyutak fertőtlenítője. Torokbántalmak, rekedtség esetén öblögetőként alkalmazható. Külsőleg gyulladásokra, fájdalomcsillapító borogatószer és bedörzsölő. Főleg teakeverékek alkotórészeként alkalmazható, mivel önmagában nem erőteljes hatású. Illóolaja azonban megfelelő mennyiségben koncentrált ahhoz, hogy mint torokgyógyszert alkalmazzuk. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Cickafark, izzasztó, összehúzó, antibiotikus, vérzéscsillapító, vértisztító, sebgyógyító, hámosító, fájdalomcsillapító, immunerősítő hatással rendelkezik. Használható megfázások, láz, allergia, pollen és szénanátha, gyomorhurut, bélhurut, húgyúti és légzőszervi megbetegedések, a méh, a hüvely, és a petefészek rákos és egyéb betegségei, prosztatagyulladás és rák, orrvérzés, Tbc, tüdővérzés, egyéb tüdő megbetegedések, csontvelőgyulladás, csonttuberkulózis, fogíny és szemgyulladás, tályogok, kanyaró esetén. A Cickafark tea jó hűtő hatású izzasztó, lázcsillapító, antibiotikus és görcsoldó szer. Jót tesz megfázások, influenzák, fertőző betegségek, főleg magas lázzal és komoly gyulladással járó megbetegedések esetén. Kanyarónál a teljes testre hideg tea boragást alkalmazzunk és magas láznál, teáját forrón fogyasszuk. Megfázások esetén használjuk, Borsmentával izzasztóként. Vértisztító tulajdonsága rendkívüli. Ahol gátolni, visszaszorítani szeretnénk a gyulladást, ott inkább rokonát, a Kamillát alkalmazzuk, vagy más erőteljesebb gyulladásgátló hatással rendelkező gyógynövényt, Bíborkas virágot, Körömvirágot, Bojtorjánmagot stb. A légzőszervek gyulladásos, bakteriális, esetleg fekélyes, vagy vérköpéssel, vérzéssel együtt járó betegségei esetén önmagában vagy Zsályával, Zsurlóval kombinálva használjuk. Tüdő tuberkulózis (Tbc) esetén teakeverék alkotórésze, melyet hosszú távon kell fogyasztani. A vizeletkiválasztó rendszer betegségei esetén, húgyúti fertőzéseknél, gyulladásoknál, felgőzölést, ülőfürdőt, teljes fürdőt is vehetünk belőle. Mélyen átmossa a test szöveteit. A csontszövetben, vagy közvetlen környezetében megbúvó kórokozó esetén használjuk tea, fürdő, pakolás, szeszes bedörzsölésként. Immunrendszer mozgósító gyógynövény. Ellenjavallatait és részletes ismertetőjét is olvassuk el.
Folytatás Antibiotikum 2. : IDE Kattintva érhető el.