A Dió levelét fürdővízként, kiegészítő kezelésre angolkórnál, csontszúnál és csontritkulásnál használjuk. Teáját is igyuk legalább 2 hónapig. A Dió érett termése sok telítetlen zsírsavat, mikroelemet, foszfort, kalciumot, magnéziumot, mangánt, vasat és B5 vitamint, B7 vitamint (H-vit.), F-vitamin, C-vitamint tartalmaz. A belőle készült hidegen sajtolt olaj is fogyasztható. A dió termésének (napi 5 dió) vagy olajának (napi fél evőkanál) használata esetén a teát ne fogyasszuk. A tengertől távol eső területeken mai napig alkalmazzák a csukamájolaj helyett angolkór, csontszú és csontritkulás esetén. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Fekete nadálytő a plazmaszövetekre, a vérre, az izomra, a csontra, a velőre és az idegre hat. Hatását a légzőszerveken, az emésztőrendszeren, a vérkeringésen, és az idegrendszeren keresztül fejti ki. A gyökér szövetépítő, további romlást megakadályozó, regeneráló, szövet fiatalító hatású, külsőleg, belsőleg, a test bármely részén. Főleg a tüdő, a plazmaszövetek és a csontszövetek ifjítója. Új szövetek képződésének elősegítésében az egyik legeredményesebb, valódi erősítőszer. Ez a tulajdonsága, felváltható, pl. Szezámmag, Vörhenyes szil, Spárga fogyasztásával. A gyökereket csonterősítőnek alkalmazzák. Főleg rugalmatlan, törésre hajlamos csontszövetek újjáélesztésére, az új szövetek rugalmas kialakulására, folyamatosan, kis mennyiségben (por formájában napi 1 g) kell fogyasztani. Helyette nagyon megfelelő, ha bármely teában Szezámmagot és Lepkeszeg magot áztatunk, vagy porként fogyasztjuk. Ilyenkor nagyobb mennyiségű A-vitaminra van a szervezetnek szüksége, erről külön gondoskodjunk. Fürdőket is vehetünk belőle. Ésszerűen, és a napi adagot nem túllépve alkalmazandó, napi maximum 1 g, Gyömbérrel, Szegfűszeggel, Kardamommal keverve, vagy belsőleges célra használjunk helyette Szezámmagot, Vörhenyes szilt, egyéb erősítő jellegű, betegségünkre alkalmas gyógynövényt. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásában.
A Festőbuzér a plazma-szövetekre, vérre, izomra, csontra van hatással. A szervezet megújító szövetállományának felszaporítását indítja be, és így hat az egész rendszerre. Ezért alkalmazható a vér és minden fontos rendszer gyógyítására, még autoimmun megbetegedés esetén is. A test saját megújult, tiszta, és jó szövetállományának térhódítása folytán hat. A csontszövetekre is hatást gyakorol. A szövetek újjáélesztő szakában, ügyeljünk a vitaminok, építő mikroelemek, és a fehérjék megfelelő mennyiségű bevitelére a szervezetbe. Erős hatású szer. Ellenjavallatait olvassuk el részletes leírásánál.
A Kurkuma a test minden szövetelemére hat. Hatását az emésztőrendszeren, a vérkeringésen, és a légzőszerveken keresztül fejti ki. A szervezetben lejátszódó, nem az immunrendszerhez tartozó, de hasonló, és szintén a regenerálódást elősegítő rendszerek, szövetek szaporodását, és az egész szervezetbe való kiáramlását segítik elő. Ilyen hatás tapasztalható a Hagymafélék esetén is. Gyömbérrel és Fahéjjal kombinálva minden embertípusnál kiváltja ezen hatását. Hatóanyagai az emésztőrendszeren és légzőszervrendszeren keresztül, már alapvetően hatnak a vér tisztaságára, így minden mirigy, ideg, velő és szövetrendszerre is. Helyreállítja a szervezet anyagcseréjét, egyensúlyba hozza a fölösleget és a hiányosságot. Ezért alkalmazható cukorbaj, máj és epebántalmak, gyomorsav ingadozás, nem jódhiányos pajzsmirigy megbetegedések, agyi és egyéb hormonok túlzott vagy csökkent működése, fejlődési és növekedési eltérések esetén is. Kicsiny mennyiségben, fűszerként, mindenkinek jó. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Kálmosgyökér a szövetre, az izomra, a velőre, az idegre, mirigyrendszerre hat. Használható tinédzserkori és időskori angolkór, illetve mirigyrendszer felborulása miatti csontképzési zavarok esetén. Minden fontos szervre hatással van, és mindet tisztítva, helyreállítja a szervezet szövevényes rendszerét. Fürdő formájában kisgyermekeknél is alkalmazható angolkórnál. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Lenmag a plazmaszövetekre, a vérre, az izomra és a csontra van hatással. Tápláló, erősítő tulajdonságokkal rendelkezik. Használható gyönge csontok, csontritkulás, lesoványodás, lábadozás esetén. Hasonló tulajdonságú, mint a Szezámmag, főként a csontok erősítésében. Lecitint, növényi zsírt, egy fajta ómega-3 zsírsavat, és fehérjét tartalmaz. Ezért a fent soroltakon kívül, alkalmas minden olyan betegség esetén is, melyek ezen címszó alatt találhatók. A hidegen sajtolt Szezámmag-olaj és a Lenmag-olaj használata nagyon ajánlott mind megelőzés, mind betegségi tünetek előfordulása esetén. Káros hatásokkal nem rendelkeznek, és túladagolni nem lehet. A Lenmagolaj egyéni érzékenység esetén felváltható, Szója-, vagy Kendermag-olajjal is. A Kendermag-olaj, több vitamint és mikroelemet, ómega-6 zsírsavat is tartalmaz. Az idegek ingerület átvitelében nagy szerepet játszik. Nézzük még meg a LECITIN címszó alatt is. A gyermekek, de a felnőttek, és az idős emberek is szívesen fogyasztják a következő keveréket. 1 evőkanál (kókuszreszelék) mák, 1 evőkanál mazsola, 1 evőkanál Szezámmag vagy Lenmag, 1 teáskanál baracklekvár, vagy méz és 2-3 evőkanál valamilyen számunkra ajánlott teljes kiőrlésű gabona, vagy pehely készítmény. Ezt öntsük fel 1-2 dl langyos vízzel. Kis ideig hagyjuk állni, hogy megduzzadjon. Aki tejet fogyaszthat, tejjel is készítheti. Cukorral, fahéjjal ízesíthető. Természetes fehérjét és kalciumot tartalmaz. Táplálék kiegészítőként napi fogyasztásra alkalmas. Vegetáriánusok rendszeresen fogyasszák. Főleg csontképzési zavarok, csontritkulás, fejlődésben lévő gyermekek esetén. A gyermekeket 14-16 éves korukig ne tartsuk teljes vegetariánus (csak zöldség) étkezésen, veszélyeztetheti fejlődésüket. Kevés tiszta, biohús, és lakto-vegetáriánus (tej, tejtermékfogyasztás) étkezést alakítsunk ki részükre. A Lenmag kenyérbe, süteménybe is belesüthető. Aki akarja, le is darálhatja, így tegye a süteménybe. Ellenjavallata nem ismert.
A Szezámmag minden szövetelemre hat, de főleg a csontszövetekre specifikus. Tápláló erősítő, fiatalító tulajdonságokkal rendelkezik. Használható fogszuvasodás, hajhullás, gyönge csontok, csontritkulás, lesoványodás, lábadozás esetén. A sovány testalkatú emberek (Vata-alkat), a csontok, és a fogak fiatalító erősítőszere. Az olaja, azonos módon alkalmazható, tulajdonságaiban hasonlít az Oliva olajhoz. Leromlott állapotok újraerősítése alkalmával, az újjáélesztett szövetek, tiszták, fertőzésektől mentesek, és rugalmasak lesznek. Csemegeként Gyömbérrel, cukorsziruppal összeragasztva fogyasszuk. Hosszútávon való használata javasolt, napi 20-30 gramm. Ellenjavallata nincs, de óvó javallatait olvassuk el részletes leírásánál.
A Vörhenyes szil a plazmaszövetekre hat. Hatását a légzőszerveken és emésztőrendszeren keresztül fejti ki. Tápláló erősítő hatással rendelkezik. Használható gyöngeség, lábadozás esetén. Tápláló, erősítő, lesoványodott állapotok esetén. Magasan tápláló értékű. Segíti a kötőszövetek (plazmasejtek) visszaépülését a sejtekbe, és a sejtközötti állományokba. Minden szövetelégtelenség, sorvadás esetén alkalmazható. Egészséges szövetgyarapodást képes előidézni, csontra és bőrre való lesoványodás esetén. Kásaként, vagy kásával együtt fogyasztandó. Főzetét skrofulózis, és egyéb anyagcserezavarok esetén is alkalmazzák. Vértisztító is, ezért minden kisebb megbetegedés esetén számíthatunk ilyen jellegű hatására. Nehéz emészthetősége miatt, fogyasszuk Fahéjjal, Szegfűszeggel, Gyömbérrel együtt, vagy mézzel (savas) ízesítsük. Tejben főzve, Fekete nadály gyökérrel és Édesgyökérrel együtt, mint erősítőszert, több oldalú készítményként alkalmazhatjuk. Ne használjuk súlyos tüdőpangás, ödéma, magas Kapha, magas Ama esetén. Emésztőrendszerben pangást okozhat, emésztésserkentőkkel együtt fogyasszuk.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Alma, Almabor, Diómag, Fagyöngy, Fokhagyma, Görögszéna herba és mag, Gyömbér, Kakaó, Kakukkfű, Kender-mag, Kenderpagóca, Mogyoró-szem vagy vaj, Sáfrányos szeklice, Szénapelyva-fürdő, Tölgy-makk, Vöröshagyma + beépülést elősegítő gyógynövények, pl. Babérlevél, Édeskömény, Fahéj, Kardamom
Egyéb ajánlott készítmények:
Csukamájolaj, Halolaj-készítmények, Tengeri moszatok és algák. D2-vitamin, megfelelő fehérjebevitel, Folsav és B-komplex-vitamin.
A szövetek újjáélesztő szakában, ügyeljünk a vitaminok, építő mikroelemek, és a fehérjék megfelelő mennyiségű bevitelére a szervezetbe. Részletesen megtalálhatók a CSONTRITKULÁS, vagy „A legfontosabb tápanyagok…” címszó alatt. Külön D-vitamin szedése, csak orvosi javallatra ajánlott, mivel felelőtlen szedése, erős becsontosodást hozhat létre. Így a növekedéshez szükséges csontfúgákat is véglegesen benövesztheti, ezáltal a növekedés leáll.
Egyéb terápiák:
Nagyon fontos a csontszövetek ún. „lélegeztetése”, légző és tornagyakorlat segítségével. A jó levegőn való sétálás, kirándulás, téblábolás, szintén jót tesz. Ha lehet, napsütötte időben sétálgassunk fák között. Városi gyermekeket nyaraltassunk falun, főleg a hegyi falvak tesznek jót a gyermekeknek. Jót tesz az úszás, vagy a vizitorna. Minden egyéb javaslat megtalálható a CSONTRITKULÁS címszó alatt.