A szívszorulás, az angina pectoris, tünetei nem mindig mutatnak a szívben szervi elváltozásokat. A rohamokat az okozza, hogy a szívizom kevés vért, és a vérben kevés oxigént kap az elvégzendő feladathoz, ezért légszomj alakul ki. Lehet a tüdő betegsége, vérszegénység, érszűkület, koszorúér szűkület, érgörcs tüneti megjelenése. Rendszeres, állandósult megnyilvánulása azonban, a tényleges szívbetegség megjelenését vetíti előre. Fontos az alapbetegség korai felismerése és kezelése.
Általában a rohamok megelőzésére jót tesznek a nyugtató, görcsoldó, értágító hatással rendelkező gyógyszerek és gyógynövények, valamint a már megfigyelt és tudott, a rohamot kiváltó élethelyzetek elkerülésére való törekvés. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a tényleges terápia és gyógyulás, esetleg műtéti beavatkozást is igényelhet, ezért, rendszeres ilyen jellegű roham esetén, keressünk fel orvost, és vizsgáltassuk ki az alapbetegség természetét, és a továbbiakban annak megfelelően járjunk el, mint az orvosi, mint a természetgyógyászati szerek alkalmazásában. A szívet érintő bármely elváltozásnál, nem ajánlott az önfejű eljárás, kérjük ki kezelőorvosunk véleményét is a gyógynövények, vagy egyéb gyógytermékek fogyasztásával kapcsolatban, ugyanis amennyiben hasonló hatású gyógynövényt, és hasonló terápikus hatást kiváltó gyógyszert is egyidejűleg alkalmazunk, mérgezést hozhatunk létre, illetve, még jobban leterhelhetjük a szívet. Rögképződéses betegségnél, a meggyorsított véráramlás az érfalról leszakíthatja a csomókká alakult alakzatokat, és trombózist is létrehozhat. Stb. Szív és érrendszeri betegségünknél járjunk el a reális határok között.
A Cickafarktea hatásos érgörcsök gyógyítására, megelőzésére (vértisztító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő). Nagyon ajánlott angina pectoris esetén főzetének használata lemosásként, és borogatásként a mellcsont feletti területekre. Fürdőt is vehetünk belőle. Teáját csak ellenjavallatainak megismerése után ajánlott fogyasztani teakeverék formájában. Lásd részletes leírásánál.
A Fagyöngy a vérre, mirigyre, velőre, szövetre hat. Vérnyomás kiegyenlítő, görcsoldó, vérzéscsillapító, immunrendszerre ható, idegerősítő, szív serkentő, női nemi szervekre ható, rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Használható szívbetegség, vérkeringés és vérnyomás felborulása, anyagcserezavarok, görcsös állapotok esetén. Az egyik legjobban ajánlott olyan gyógynövény, mely nem ártalmas a szervezetre, és általánosan, a legjobban alkalmazható megelőzés céljára. Serkenti, de nem fokozza túl a szív munkáját. A szívizmok összehúzódásának intenzitására, és oxigénnel való ellátottságára van hatással. Főleg kisebb szívfájdalmak, gyenge szívizom munka esetén, kimerültség vagy idős kori szívpanaszoknál alkalmazzák. A vérkeringésre és a mirigyekre is hatva, lassan a szív munkája egyre könnyebbé válik, és maga a szívműködés javul. Alkalmazható mindenféle szívkárosodás esetén, a szív és keringési rendszer megbetegedéseinek gyógyítására, szívritmuszavar, és bekövetkezett szívinfarktus után. Ilyen célra Galagonyával társítható. Napi három csészével fogyasszunk belőle, egész napra elosztva, kortyonként. A szabályozott vérkeringés hatására a tünetek teljesen megszűnnek. Az alapbetegség további gyógyítására azonban a tünetek elmaradása esetén fordítsunk hangsúlyt. A Fagyöngy használatának kifejezett ellenjavallata nincs.
A Galagonyabogyó és virág, használható elégtelen szívműködés, érelmeszesedés, vérkeringési zavarok, koszorúér-bántalom, angina pectoris, érgörcs, magas vérnyomás, erős szívdobogás esetén. A szívizomgyengeséggel együtt járó tünetek: szédülés, szorongó érzés, szívtáji nyomás, rendellenes és szabálytalan szívdobogás, és szívműködés, rövid légzés, ideges görcsök. A Galagonya bogyó és virág használatától a tünetek hamar megszűnnek, a szívműködés szabályozódik, az ideggócok megnyugszanak. Különösen jó a szorongó, vékony testalkatú egyének ideges szívdobogására. Segíti a szívizomzat vérellátását, az ér újraképződését, csökkenti a pulzusszámot és a vérnyomást, fokozza a szervek és az izmok vérellátását. Használható a Galagonyabogyó kivonat, tea, bor formájában. A koszorúér betegségében használata nagyon eredményes. Serkentő hatással van a vérkeringésre és az emésztésre is. Folyamatos, napi egy csésze tea fogyasztása ajánlott az öregkori, magas koleszterinszint és érelmeszesedés miatt kifejlődött, szívproblémák esetén, Fagyönggyel és Citromfűvel együtt. Minden szívbetegség esetén ajánlott Fagyöngykúrát is venni egy-egy alkalommal, magas vérnyomással együtt járó szívpanaszok esetén, pedig legalább egy évig folyamatosan egy csészényit fogyasszunk a keverékből. A Galagonyabogyó óvó javallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Ginzeng, a test minden szövetelemére hatással van. Erősítő, fiatalító, serkentő, gyulladáscsökkentő, idegerősítő hatással rendelkezik, vérkeringést szabályozó, szívműködést serkentő, idegnyugtató, vércukorszint-csökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. A (kínai, koreai) Ginzeng gyökere, erősítő és fiatalító gyógynövény. A szíven, a lépen, a vesén, a májon és a tüdőn keresztül minden fontos szervrendszerhez eljut, és mindegyikre erősítő, gyógyító hatást gyakorol rendszeres fogyasztása. Tejben megfőzve, jó általános erősítőszer. Egészségesekre serkentőleg hat, mint a kávé, de álmatlanságot nem okoz. Inkább a szív erősödése, és a vérkeringés gyorsítása által fejti ki hatását. Nemcsak a vérkeringést gyorsítja, hanem a vérszérum (a vér alakos, és folyékony elemei) minőségére is nagy hatást gyakorol. Vérképzési zavarokban is ajánlatos a használata. A vér koleszterinszintjét is egyensúlyban tartja, így bizonyos mértékben csökkenti a magas vérnyomást, és hat érelmeszesedés esetén is. Az amerikai Ginzeng jobb gyulladásgátló és tüdőerősítő, előnyös Pitta (lásd Köpcös testalkat) egyéneknek, de fokozza a Kaphát (lásd Telt testalkat). Itt kell még megemlítenünk, egy szintén a Borostyánfélék családjába tartozó növényt, mely szibériai Ginzeng néven ismert, mivel hatásai megegyeznek vele. Latin neve Eleutherococcus senticosus. Tajgagyökér néven is ismert. A drága, igazi, Ginzeng helyettesíthető vele.
A Gyömbér minden szövetelemre hat. A Gyömbér az egész szervezetre összehangoló és gyógyító hatással van. Minden betegség esetén használható. A szárított Gyömbér vérserkentőbb, és növeli a biológiai életerőt (Agnit). Főleg nehézkesség esetén jól alkalmazható (magas Kapha). A friss gyömbér, nem annyira hevítő tulajdonságú, jobb az egyszerűbb betegségekre, és a könnyebb zavarokra (Vata zavarok). Ital formájában erősíti a szívet. Masszaként, kis időre a szív és gyomor tájékra rakható, szívfájdalom, szívideg, szívnyomás esetén. Másik különlegessége, hogy mindenre kiterjedő hatása, Fahéjjal, és a Kurkumával együtt alkalmazva, elősegíti az öngyógyulást, és a megújulást. A szervezetben lejátszódó, nem az immunrendszerhez tartozó, de hasonló, és szintén a megújulást és gyógyulást elősegítő rendszerek, speciális szövetek szaporodását, és az egész szervezetbe való kiáramlását segítik elő. Ilyen hatás tapasztalható a Hagymafélék esetén is. Főleg a Vata és a Kapha gyógynövénye, a Pittát túlsúlyban fokozhatja, de normál adagban, vagy keverékekben, ők is kúraszerűen alkalmazhatják. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az európai vad Mályva gyökere minden szövetelemre hat, de leginkább a velő- és idegszövetre. Használható lábadozás, általános gyengeség, szívbetegség, idegzsába, reuma, asztma, lesoványodás, kimerültség esetén. Elősegíti a szövetek gyógyulását kórokozók által létrehozott szívgyulladás, tüdőbetegség, sorvadásos megbetegedések esetén. Az európai fajok gyökerei kiemelkedőbben hatnak a szívre. A szívet fiatalítja, táplálja és a szívideget stimulálja (ingerli, ösztökéli), erősíti is. Szívpanaszok esetén görcsoldó. Gyógyszeres olaj formájában lágyítja a szöveteket, görcsoldó, és fájdalomcsillapító hatású, jót tesz idegfájdalmak, arczsába, asztma esetén. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Palástfű, hatását a szövetekre, a vérre, csontra fejti ki. Vértisztító, és hat a vérképzés szerveire is. Vérszegénység, vagy nagy betegségek esetén, teakeverékben, alkalmazása nagyon ajánlott. Vízhajtó hatással is rendelkezik. Erre a célra a délelőtt folyamán 2 csészével igyunk teát. Főleg szíveredetű megbetegedéseknél alkalmazzuk, egyben a szívre ható teakeverékek alkotórésze is. Csalángyökérrel együtt alkalmazható szívizomkárosodás esetén. Teljes gyógyulást nem hoz, de nagymértékű jobbulást idéz elő az izmok működésében. Az izmokra és szövetekre különleges hatással rendelkezik. Külsőlegesen borogatásként, szívtáji lemosóként, és belsőleg teaként fogyasztjuk. Naponta 1-2 csészével. Viszont mindennap együnk hagymaféléket a szívizom újjáélesztésére. Ellenjavallata nem ismert.
A kerti Ruta, hat a plazma-szövetekre, a vérre, az izomra, az idegre. Értágító, vértisztító, görcsoldó, erősítő, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, lágyító, fájdalomcsillapító, serkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Európa egyik legjobb erősítő, és széles területen alkalmazható méregtelenítő gyógynövénye. 1 evőkanál füvet forrázzunk le ˝ liter forró vízzel, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük. Erős felindulásból eredő vértolulás, kábultság, szédülés esetén, azonnal, az egészet, kortyonként fogyasztjuk. Alkalmazható „érezhető”, vagy rendellenes szívdobogás, szívbajból eredő nehéz légzés, görcsök esetén, akár megelőzésként is. Melegítő, serkentő és tisztító hatást gyakorol a vérre, javítja a perifériás vérkeringést. Ellenjavallatait lásd a részletes leírásánál.
A szívbetegeknek való Gyógybor ajánlott szívgyengeség, minden egyéb szívpanasz, pl.: az időjárás vagy izgalom okozta szívszúrás, szív enyhe jelzőfájdalmai, valódi szívgyengeség és igazi szívpanaszok, és angina pectoris esetén. Aprítsunk fel Petrezselyemlevelet, legalább 5-10 petrezselyemről levágva. Lassú tűzön forraljunk fel 1 liter bort, kisebb bugyogásnál tegyük bele a zöldet, és még hagyjuk főni 5 percig. Hűtsük le, és szűrjük üvegbe. Szívgyengeség esetén napi 5-6 kortyot is fogyaszthatunk belőle. Csökkenti a szívasztmát is.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Angyelika, Apróbojtorján, Articsóka, Árnika, Árvacsalán, Benedekfű, Csalán levél és gyökér, Fahéj, Fekete nadály (csak külsőleg), Fokhagyma, Gyöngyvirág, Kamilla, Kankalin, Kardamom, Kálmos, Levendula, Libapimpó, Libatop, Lucerna, Macskagyökér, Medvehagyma, Menta-fajok, Orbáncfű, Örménygyökér, Rózsaszirom, Salamonpecsét, Sáfrány, Szantálfa, Szúrós gyöngyajak, Veronika, Vöröshagyma, Zsálya, Zsurló
Egyéb ajánlott készítmények:
B6, és B12-vitamin, vagy B-komplex vitamin, magnézium (+kalcium 1:2 arányban), folsav, C-vitamin+bioflavonok, lecitin, Q10, szelén, aranykolloid, len-, kender-, olaolaj vagy egyéb telítetlen zsírsavak fogyasztása.
Egyéb terápiák:
Ajánlott az állóképesség növelése érdekében fokozatosan emelt torna, és edzésterv kidolgozása. Szorongással együtt társuló szívszorulás esetén, relaxációs, jóga, és légzőgyakorlatokat végezzünk és valamilyen stresszkezelő módszert is sajátítsunk el, pl. Agykontroll, önhipnózis technika, meditáció. Nagyon jókat tesznek az alapbetegségünkre is ható fürdők és lazító masszázsok vétele. A nyugalom és a következetes napirend betartása ajánlott, valamint valamilyen önmegismerő tanfolyamon való részvétel. A kávé és a fekete tea elhagyása (akár próbaként is, a meggyőződés miatt.) A dohányzás mérséklése, vagy teljes felfüggesztése.