2015.01.14. 12:32, Kósáné K.Mária
Az alvászavarok esetén szerepet játszik a vérkeringés, a hormonháztartás, az idegrendszer, és minden egyéb betegség fennállása is. Balesetből vagy agyvérzésből eredő agysérülés, legtöbb esetben alvászavart eredményez, mivel az agyban található az alvást szabályozó központ. Nagyon ritkán előforduló agyi beidegződési zavar esetén, előfordulhat, hogy valaki egyáltalán nem képes aludni, csak becsukott szemmel pihenni.
Próbáljuk elhagyni a gyógyszeres altatók használatát, mivel ezek nagyban befolyásolják az alvási ciklusok természetes agyi beidegződéseit, és folyamatait. Ugyan mély alvást biztosítanak, de az idegrendszer számára fontos időszakot nem engedik érvényesülni (álom-, vagy REM-szak), ezáltal az idegrendszeri zavarok tovább súlyosbodhatnak, és még erősebb altató használatát tehetik szükségessé.
Az időskori agyérszűkület esetén megfigyelhető, a napközbeni állandó szunyókálás, hirtelen felébredésekkel, és esti lefekvés esetén felélénküléssel. Ha ilyenkor igazi babkávét iszunk, és arra elálmosodunk, biztos, hogy érszűkületünk van. Ebben az esetben, ne szedjünk altatókat, a hajszálértágító, vértisztító teák nagyon jó hatással lesznek elalvásunkra, s őrzik éjszakai álmunk folyamatosságát is. Ugyanez vonatkozik a szellemi túlterheltség esetére.
Az alvási problémákat okozhatják betegségek. Legsűrűbben a gyomor és bélrendszer zavarai, vérkeringési, és idegrendszeri zavarok. Ha éjszaka felébrednénk, nézzük meg hány óra van. Keressük ki „A bioritmikus ciklus” című táblázatból az órához rendelt szervet. Általában ezzel a szervvel van probléma, akkor is, ha az, nagy betegséget, elváltozást nem mutat. Keressünk bajunknak megfelelő „altatót” a felsoroltak közül, és egyéb bajainkat is gyógyítsuk, vagy gyógyíttassuk.
Az Angyelika, hatását a vérkeringésen, a női reproduktív szerveken, a légzőszerveken, és emésztőrendszeren keresztül fejti ki. Idegerősítő, és a hormonrendszerre, az emésztésre való hatással is rendelkezik. Az egyszerű álmatlanságtól kezdve, a gyenge idegességen át, a hisztériás, és epilepsziás görcsökig ajánlott teakeverékben való fogyasztása. A szívideg felfokozottságára, főleg túlzott kávéivásból eredő alvászavarra, és a remegéssel együtt is jelentkezhető szívdobogásra van jól hatással. A tünetek jelentkezésekor, igyunk meg egy csésze teát, majd lefekvés előtt egy órával még egyet kortyolgassunk el. Szívbaj esetén azonban nem alkalmazható. Fejfájás elleni teakeverékek alkotórésze is. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az Árvacsalán teája vértisztító hatású. Használ ideges álmatlanság, női egyéb idegpanaszoknál. Tinédzserek nyugtalanságára és hosszasabb altesti fájdalmaknál igyuk teáját naponta kétszer. A kúrát mindaddig folytassuk, amíg tüneteink meg nem szűnnek.
A Fekete üröm, hatását az idegrendszeren keresztül fejti ki. Görcsoldó hatással rendelkezik. Használható idegbántalmakkal együtt jelentkező álmatlanság esetén. Túlzott soványságból eredő idegbetegségek esetén nagyon ajánlott. Megnyitja, feloldja és tisztítja a vérkeringés és az idegrendszer elakadt útjait, segíti az akadálymentes áramlást a biológiai csatornákon, és csakrákon keresztül. Megszünteti a fájdalmakat. Ellenjavallatokat, lásd a gyógynövény leírásánál.
A Galagonyabogyó és virág, hatását a vérkeringésen keresztül fejti ki. Használható rossz emésztésből eredő álmatlanság esetén. A Galagonyabogyó elsősorban a szívre hat. Serkentő hatással van a vérkeringésre, ezért inkább az érszűkületből eredő alvási problémák esetén lehet segítségünkre. Óvatosan, vagy egyáltalán ne használjuk aktív, fekélyes állapotok, vastagbélgyulladás, egyéb gyulladással járó állapotok esetén. Előbb ezekből a betegségekből gyógyuljunk ki. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Nyugtalan vagy ideges gyermek alvását segíti a Kakukkfű-fürdő. Depressziós túlfeszített, ideges emberek is gyakran vegyenek Kakukkfű-fürdőt. A vérkeringés pezsdítése által, segíti a feszültség oldását, oldja a görcsös feszültséget, ellazít, ezáltal inkább az elalvást biztosítja. A fürdőt a délutáni órában vegyük, mert pezsdítő hatása van, elalvás helyett felélénkíthet. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Álmatlanság, túlterheltség, nyugtalanság, alhasi panaszok esetén, Kamilla-teát készítsünk, tejben főzve, cukrozzuk, és melegen kortyolgassuk el az ágyban. Mézet éjszakára ne használjunk, savassága irritálhatja a gyomrot. Egyéb óvó javallatait lásd a részletes leírásánál.
A Macskagyökér a plazmaszövetekre, az izomra, a velőre és az idegre van hatással. Használható álmatlanság, hisztéria, delírium, idegzsába, görcsrohamok, epilepszia, a bél rendszertelen, vagy fájdalmas összehúzódásai, bélepilepszia, szédülés, idegi alapú köhécselés, menstruációs zavarok, erős szívdobogás, migrén, idült bőrbetegségek, szélszorulás, kólika, ideg alapú hányás esetén. Idegcsillapító, nyugtató, és enyhe altató hatású gyógynövény. Idegi kimerültségből, szellemi túlterheltségből eredő álmatlanság, nyugtalan alvás esetén jó szolgálatot tesz, egyben az idegeket is táplálja. Altatónak a porból 1-2 kávéskanálnyit vegyünk be, meleg vízzel. Kombinálhatjuk Mák maggal, Szegfűszeggel, Borsmentával, Citromfűvel, ilyenkor előre áztassuk be, és teaként igyuk. Egyéb ideges bélpanaszok esetén keverjük Komlóval, Ánizzsal, Édesköménnyel, Köménnyel, Kamillával vagy kicsiny Cickafarkkal. 2-3 napnál tovább önmagában ne alkalmazzuk, térjünk át teakeverékek fogyasztására. Szívdobogással együtt jelentkező álmatlanság esetén tehetünk hozzá Citromfüvet, Komlóbarkát. Ellenjavallatait szívleljük meg, melyet megtalálhatunk a részletes leírásánál.
A Mák magja (étkezési mák), összehúzó, szélhajtó, görcsoldó, nyugtató, fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Segít a sovány testalkatúaknak a lélektani labilitások helyreállításában. Idegerősítőként fogyasszuk Macskagyökérrel, Kálmossal együtt. Ideg eredetű emésztési zavarok esetén, vegyünk 1-1 csapott kávéskanál Mákot, Szerecsendiót, Gyömbért, lassú tűzön főzzük 0,5 liter vízben, napi 3 alkalommal étkezés után vegyük be. Mélyebb alvást is biztosít, ilyenkor lefekvés előtt iható. Csak alkalmanként fogyasszuk, ugyanis hosszú távon való használata tompítja az elmét, rontja a felfogóképességet.
A Medvehagyma, és az egyéb étkezési hagymák fogyasztása, enyhíti a gyomor okozta szívzavart és álmatlanságot. A Medvehagyma-cseppekből 10-12 cseppet vegyünk be kevés vízzel hígítva, naponta 3-6-szor. A Medvehagyma a vivőerek gyógyítója. A fej hajszálereire is hat, érszűkületből eredő elalvási panaszokra jó. Gyengébb, szintén elősegíti a jó alvást a Vöröshagyma fogyasztása. Aki nem szereti nyersen, kicsit forgassa át kevés olajban, ízesítse, ahogy neki tetszik és így fogyassza vacsorájához.
Az Orbáncfű teáját alkalmazzuk idegsérülések, mindenféle ideges panasz esetén. Melatonint is tartalmaz, így alkalmazható alvászavarok esetén is. Az Orbáncfű tinktúrát használjuk álmatlanság és bármilyen más megmagyarázhatatlan idegbántalom ellen. Naponta egyszer 10-15 cseppet veszünk be belőle, egy evőkanál vízben, ebben az esetben a teát nem kell inni. Nyugtalan alvás, hisztériás rohamok, holdkórosság, ágybavizelés és depresszió esetén használjunk Orbáncfűteát és Orbáncfűből ülőfürdőket. Ezek az eljárások kiegészítik egymást és felgyorsítják a gyógyulást. Vehetünk lábfürdőt is, heti hat egymás utáni napon keresztül. Ez a kúra minden idegi eredetű baj esetén ajánlható. Ellenjavallatát lásd a gyógynövény leírásánál.
Az erős Pirospaprika a Vata (lásd Sovány testalkat) alkatúak jó gyógynövénye, főleg rendellenes (Sama), a szokásostól eltérő, állapotok esetén, de magas Vata esetén a legjobb A túlsúlyba került Vata, magas Vata következményei: kiszáradás, sötét elszíneződések, melegigény, remegések, felfúvódás, székrekedés, elerőtlenedés, álmatlanság, érzékszervek gyengülése, akadozó beszéd, kimerülés. Magas Pitta esetén azonban alvási nehézségeket okozhat. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásnál.
A Szerecsendió nyugtató, idegerősítő tulajdonságokkal rendelkezik. Használható egyéb bélproblémákkal jelentkező álmatlanság, idegi panaszok esetén. A vékony testalkatú egyének gyógynövénye. Csökkenti az idegrendszerben (magas Vata) a túlfokozott idegállapotból eredő melegigényt, remegést, elerőtlenedést, álmatlanságot, érzékszervek gyengülését, akadozó beszédet, kimerülést. Nyugtatja az elmét, de túlzott fogyasztása tompítja is. Biztosítja a mély alvást, este meleg tejben vegyünk be belőle 500 mg port. Jól alkalmazható bevizelés és serdülőkori magömlések ellen. Ne használjuk terhesség ideje alatt. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Idegi eredetű álmatlanság ellen (ha altató ellenére sem tudunk aludni, fáradtak vagyunk és fájnak a végtagjaink), már egy hét alatt ható teakeverék, mely megszünteti az idegi eredetű bajokat, és a végtag fájdalmakat is, valamint jó alvást biztosít: 50 gramm Kankalinvirág, 25 gramm Levendulavirág, 10 gramm Orbáncfű növény, 15 gramm Komló-barka, 5 gramm Macskagyökér. Teakészítés: 1 púpozott teáskanálnyit leforrázunk a keverékből, Ą liter forró vízzel és három percig állni hagyjuk. Elalvás előtt igyuk kortyonként, amilyen melegen csak tudjuk, mézzel édesíthető.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Árvacsalán, Cickafark, Ezerjófű, Fokhagyma, Golgotavirág,Kankalin, Komló, Majoranna, Menták (bors, fodor) Ökörfarkkóró (köhögés miatti), Palástfű, Sáfrány, Szagosmüge, Szantálfa, Szerecsendió, Tej, Veronika, Vörös hagyma, Vörös bor, Zabpehely fogyasztása (vércukorral kapcsolatos), vagy korpás élelmiszerek, Zellermag.
Egyéb ajánlott készítmények:
Szerotonin készítmények – triptofán (pulykahús), 5-HTP. Melatonin, folsav, B-komplex, vagy B3- és B6-vitamin. Lehetséges még Kalcium-Magnézium 2:1 arányban, és vas.
Egyéb terápiák:
Ajánlott valamilyen önhipnotikus technika megtanulása, pl. Agykontroll, meditáció. Jóga és légzőgyakorlatok, séta, tornák, úszás alkalmazása. Nyugtató fürdők, és lazító masszázs vétele. Lefekvés előtt fél órával jól szellőztessük át a hálótermet, és az egyéb zavaró körülményeket is igyekezzünk kiiktatni. Méressük be ágyunk helyét, nem a földsugárzás van-e alvásunkra negatív hatással. Jót tesz az elalvás előtti fény és zeneterápia is.