2015.01.14. 12:24, Kósáné K.Mária
Ha a nyugati orvostudomány szerint fontoljuk meg az összefüggést, a medence szerveivel kapcsolatban, akkor is a szervek egymásra hatását figyelhetjük meg. Biológiailag egymás mellett, alatt, fölött lévő szervekről van szó, egyazon, összezsúfolt helyen. Ha az egyik szerv, gyulladásos állapotba kerül, akkor a fájdalmat, a medence-idegek közvetítik az agynak, mint szervfájdalmat, ami helyileg a medencében van. Az agy fájdalomcsökkentő anyagot (endomorfint) bocsát ki és közvetíti a szervnek a medencén keresztül. A beteg szerv mellet elhelyezkedő szervek szintén megbetegedhetnek. Megfigyelhető gyulladás-együttesek például a petefészek- vagy heregyulladás és a hólyaggyulladás; majd pár nappal később, a végbél vagy prosztata, méh vagy hüvelygyulladás egyidejű megjelenése; egészen fel a veséig (bár ha a vese maga nem fáj, attól még lehet beteg), érintve a gerincidegeket, a lábakat, melyek állandóan, tompán fájhatnak.
Minden altesti panasz esetén ajánlott légző gyakorlatokat végezni. Jól töltsük fel levegővel a hasi részt, hogy jól kidomborodjon, tartsuk benn a levegőt pár másodpercig, és lassan, folyamatosan, zárt fogállással sziszegve, teljesen összesajtolva a medencét, engedjük ki a levegőt. A gyakorlat alatt kezeinket rakjuk a köldökhöz, és kilégzéskor nyomhatjuk befelé a hasfalat. Ez a gyakorlat szinte belsőleges masszázsként hat a medence belső szerveire. Nagy fájdalom esetén csak gyorsan szívjuk be (a hasra), és engedjük ki a levegőt, ne sajtoljuk. (lásd még Tornák.)
Az altesti panaszokat okozó betegségek, lehetnek kórokozók által közvetített - közvetlenül a húgyutakon, vagy hüvelyen keresztüli fertőzöttség, vagy a vérkeringés és nyirokutak által közvetített kórokozók -, vagy lehetnek daganatos, hormonális, idegrendszeri betegségek, és fizikai, külső hatás általi balesetek következményei.
Az Apróbojtorján levél és virág, a szövetre és vérre hat. Összehúzó, fertőtlenítő, vértisztító, gyulladáscsökkentő hatású. Használható külsőleg, borogatás, öblögetés, fürdő, kenőcs formájában kelések, gyulladások, visszértágulat, altesti fekély esetén. A nem sebes felületre, ruhára kent kenőcsét ráköthetjük, naponta kétszer megújítjuk. Közben teájával végezzünk lemosást. A nyirokmirigyekre hatva a duzzanatokat is leapasztja. Teája a májon keresztül a visszerekben lévő vért, a vesén keresztül az ütőeres vért tisztítja. Napi 1-3 csésze teát ihatunk belőle, a fertőzés súlyosságától függően. Kifejezetten tiltó ellenjavallatai nem ismeretesek. Keserűanyag tartalma miatt, talán, sovány testalkatúak ne sűrűn alkalmazzák magában, inkább teakeverékekben. A Bojtorján ellenjavallatait azonban figyelembe vehetjük.
Az Árvacsalán az izomra és a vérre van hatással. Hatását az emésztőrendszeren, a vizeletkiválasztó rendszeren (vesén) keresztül fejti ki. Vizelethajtó, vérzéscsillapító, vértisztító tulajdonságokkal rendelkezik. Használható bélhurut, hólyaghurut, menstruációs zavarok, álmatlanság, vérszegénység, vér mérgezettsége esetén. Vértisztító hatását az emésztőrendszeren keresztül a májban, visszérben, folyó vérben fejti ki, a vesén keresztül, pedig a vivőérben lévő vért tisztítja. Bármilyen eredetű vizelési zavar, hólyagpanasz, csípős vizelet, de még súlyos vesebetegség esetén is fogyasztása ajánlott. Használjuk hosszú távon, egészen addig, míg a tünetek meg nem szűnnek. Az Árvacsalánt nők súlyos altesti panaszai, és menstruációs zavarai esetén eredményesen alkalmazhatjuk. Külsőleg hüvelyhurutnál ülőfürdő vagy irrigálószer. Napi két csésze teát fogyasszunk el belőle. Bélpanaszok és fekélyek esetén teakeverékek alkotórésze. Lábszárfekélyekre, visszerekre borogatásként, lemosóként külsőleg is alkalmazzuk. Inkább vértisztító teakeverékek alkotórészeként szerepel. Ekcéma és ótvar esetén is eredményes. Kifejezett ellenjavallata nincs.
A Borókabogyó hat a plazmára, vérre, izomra, zsírra, és idegekre. Vízhajtó, fájdalomcsillapító, göcsoldó, fertőtlenítő, baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik. A Borókabogyó tisztító hatású. rombolja és pusztítja, még az ellenálló baktériumokat is, ezáltal hat a test legbensőbb szövetelemeire. Főzetét hólyag, vese, húgy- és ivarszervek betegségei ellen, még gonorrea (kankó, tripper) esetén is, eredményesen alkalmazhatjuk. (A kezeletlen tripper, továbbterjed a hólyagra, a prosztatára, az ondóhólyagra, a mellékherére, a méhszájra, a méhre, a kürtre, a petefészekre. Ezek a szövődmények lázzal, nagy fájdalommal járnak. Olykor végleges meddőség is hátra maradhat.) A Borókabogyó használata óvatosságot igényel, vesegyulladás (nefritis), epilepszia, és terhesség ideje alatt (serkentő, és vérbőséget okozó hatása miatt) fogyasztása nem javasolt. Túlzott, vagy hosszú ideig tartó használata a vesében bevérzéseket okozhat. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az Édesgyökér, hatását a kiválasztó rendszerben (vese, és húgyutak) fejti ki. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, nyálkaoldó, tulajdonságokkal rendelkezik. Használható fájdalmas vizelés, vese, mellékvese és húgyutak betegségei, alhasi fájdalmak, méhpanaszok, prosztata betegségek, ebből eredő vizelési zavarok esetén. Lúgosító hatása révén a kórokozók számára nehezíti a szaporodási és fennmaradási lehetőséget. Bevonja, védi a belső nyálkahártyákat, szöveteket, ezáltal hűsítő, nyugtató. Felszámolja a mérgezettséget (toxicitást). Mellékvese hormonszerű anyaga növeli a szervezet ellenálló képességét. Felfázások esetén használjuk teában, Gyömbérrel együtt. Tejjel elkészített teaként a legmélyebben fekvő szövetállományokra, szervekre is hat. Megközelíthetetlenség miatt, vagy egyéb, műtéttel el nem távolítható daganatok, például petevezeték, pete, méh, ondóvezeték, húgycső esetén is eredményes lehet. A férfi nemi szervek rákos betegségei esetén, a benne található női nemi hormon hatása, gátolja a szövetek elburjánzását. Egy nap folyamán, 2-3 alkalommal egy kávéskanálnyi szárított gyökeret rágcsáljunk el, többet ne. Nagyobb adagban használva az Édesgyökérnek, hánytató és hormonszerű hatása van, ezért fogyasztásával óvatosan járjunk el. AzÉdesgyökér csak alkalmanként, vagy kúraszerűen használható, erőteljes hatása miatt. Olvassa el az Édesgyökér gyógynövény leírást is.
A Fagyöngy a vérre, mirigyre, velőre, szövetre hat. Hatását a légzőszerveken, az emésztőrendszeren, a nemi szerveken keresztül fejti ki. Használható szívbetegség, vérkeringés és vérnyomás felborulása, hormonrendszer, mirigyrendszer zavarai, bélrendszer betegségei, anyagcserezavarok, máj megbetegedések, hasnyálmirigy, cukorbetegség, női és férfi nemiszervi zavarok, változókor, külső és belső vérzések, tífusz, tífuszos láz, vérhas, autoimmun, és immunbetegség, rákos daganatok, köhögés, szamárköhögés, idegrendszeri megbetegedések, epilepszia, görcsös állapotok, holdkórósság, ágybavizelés, izomgyengeség, ízületi gyulladás, fagyás esetén. Az egyik legjobban ajánlott olyan gyógynövény, mely nem ártalmas a szervezetre, és általánosan, a legjobban alkalmazható megelőzés céljára is. Részletesen lásd az IMMUNRENDSZER címszónál, vagy a gyógynövény részletes leírásánál. Minden altesti megbetegedés esetén vegyünk egy-egy kúrát belőle.
A Fekete üröm virágos, leves hajtása, a bőrre, a vérre, az izomra, a velőre és idegekre hat. Hatását a vérkeringésen, a női nemi szerveken, az idegrendszeren, az emésztőrendszeren és a légzőszerveken keresztül fejti ki. Női nemi szerveket fiatalító, görcsoldó, vértisztító, vérzéscsillapító, izzasztó, féreghajtó, és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Használható menstruációs zavarok (elmaradások, rendszertelenség), túlzott havi vérzés, meddőség, vetélés, koraszülés meggátlása, isiász, rángógörcsök, bél- és epeserkentés, bélférgesség (a Fehérüröm hatásosabb), gombás fertőzések esetén. A Fekete üröm a legjobb gyógyítója a női nemi szerveknek. Melegíti az alhas tájékát és erősíti a méhet, oldja a méhre ható nyomást, csillapítja az alhasi görcsöket. Porából masszát készíthetünk, vagy szeszes kivonatot, és a fájó részre kenjük. Ülőfürdőnek, irrigálónak ajánlott. Főleg teakeverékekben alkalmazható. Óvatosan vagy egyáltalán ne használjuk, a méh kórokozóktól fertőzöttsége és gyulladása esetén. Hosszú távon való használata senkinek nem ajánlott. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Galagonyabogyó és virág, hatását a vérkeringésen és az emésztőszerveken keresztül fejti ki. Serkentő, de egyben nyugtató, szélhajtó, görcsoldó hatással rendelkezik. Használható rossz emésztésből eredő álmatlanság, tápanyag-pangás, hasi daganatok (tumorok) esetén. A Galagonyabogyó elsősorban a szívre hat. Serkentő hatással van a vérkeringésre és az emésztésre. A gyomor- és bélrendszerben felgyűlt, megrekedt táplálék eltávolítására a legjobb gyógynövény. Tisztítja a belek falát, enyhe összehúzó hatást gyakorol a bélfalra. A legjobb emésztésserkentő. Az eltömődött (vékony) bélbolyhokat megtisztítja a lerakódásoktól, a bolyhokhoz tapadt, nem oda tartozó gombatenyészetek leválását, kiürülését is elősegíti (candidiasis). Segít a belekben, vagy az alhasban fellelt daganatok eltávolításában, bár nem rákellenes hatású, hanem legördítő, feloszlató, a fent említett hatása révén ér el eredményeket. Elsősorban az érhálózattal még nem rendelkező daganatféleségek, tumurok, ciszták esetén, és főleg a bélrendszerben elhelyezkedően figyelhető meg ilyen hatása. Óvatosan, vagy egyáltalán ne használjuk aktív fekélyes állapotok, vastagbélgyulladás, és egyéb gyulladással járó állapotok esetén. Előbb ezekből a betegségekből gyógyuljunk ki. Egyéb óvó javallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Gyömbér fájdalomcsillapító és egyéb különleges hatásokkal rendelkező gyógynövény. Használható emésztési problémák, rossz emésztésből eredő szívbaj, hasi fájdalom, aranyér, vizelettarthatatlanság esetén. A Gyömbér az egész szervezetre összehangoló és gyógyító hatással van, és az emberi test minden szövetére hatást gyakorol. Minden betegség esetén használható. Mézzel csökkenti a nyákos, hurutos betegségeket, cukorral alkalmazva a gyomor és epehányást, konyhasóval keverve a kiszáradást és szorulásokat. A Gyömbér az emésztőrendszer és a légzőszervi betegségek esetén, kívülről, massza vagy krém alkalmazásával, és tea vagy por bevételével, elsőrangú. Ital formájában erősíti a szívet, kiűzi az alhasi gázokat és szünteti a görcsöket. Jót tesz, megfázás miatti menstruációs görcsök esetén. Óvatosan alkalmazzuk gyulladásos bőrbetegségek, magas láz, vesebántalmak, vérzések és fekélyek esetén, erősen hevítő hatása miatt. Egyéb ellenjavallatai megtalálhatók részletes leírásánál.
Altesti panaszok, menstruációs zavarok, menzesz kimaradás, prosztatabántalmak esetén igyunk Kamilla teát. Álmatlanság, túlterheltség, nyugtalanság, alhasi panaszok esetén a Kamilla-teát tejben főzzük meg, csak egyet-kettőt buggyantsunk rajta, cukrozva fogyasszuk. Óvó javallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Kakukkfű külsőleges és belsőleges használata, olaj, fürdő, tea formájában, egyaránt használható gyomor-, menstruációs- valamint altesti görcsöknél. A Kakukkfű tea használható ideg eredetű, altesti szorító érzés, állandó székelési, és vizelési inger esetén, mely izgulékonyságból, félelemből ered. Jó orvosság minden típusú „összeszorulás”, bénulás ellen is. Ajánlott a bénult területet Kakukkfű-olajjal bedörzsölni. Az altestben vérbőséget okoz, ezért terhesség alatt, és daganatos betegségekben óvatosan használható. Alhasi vérzések esetén, és műtétre várva ne használjuk. Egyéb ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Kálmos gyökér a szövetre, az izomra, a zsírra, a velőre, az idegre, mirigyrendszerre, és a nemi szervekre hat. Minden fontos szervre hatással van, és mindet tisztítva, helyreállítja a szervezet szövevényes rendszerét. Tisztítja a (meridián-) csatornák elzáródásait, és eltávolítja a mérgezettséget (toxinokat). Az emésztőrendszer bármely jó vagy rosszindulatú betegsége esetén, használata elsősorban ajánlott. Az anyagcsere csökkent működésénél és bélrenyheség esetén nagyon jó hatással alkalmazható. Az emésztőrendszer és a szervezetben bárhol kialakult rosszindulatú daganat, rák esetén rendszeresen alkalmazzuk, tea, fürdő, krém, beöntés formájában. Gyomor- és bélrák, máj-, epehólyag-, lép- és hasnyálmirigyrák esetén kiegészítő kezelésként alkalmazható, még akkor is, amikor reménytelenné válik a beteg helyzete. Altesti fájdalmaknál fájdalomcsillapító. Rendszertelen menstruáció esetén, szabályozza a ciklust. Megújítja, átcseréli a szervezet szöveteiben lévő pangó folyadékot, vizet, vízkór elleni gyógynövény. Fiatalítja a nemi szöveteket és a gerincvelőt. Helyi vérbőség előidézésére más gyógynövényekkel együtt krémben alkalmazzák. Ideg eredetű bántalmak esetén, görcsoldó, erősítő hatása érvényesül. Minden idegbántalom, vegetatív beidegződési zavar, fájdalom, általános gyengeség esetén, hosszú távon kis mennyiségben alkalmazható. Részletes elkészítési leírását és ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Madársóskát a német népgyógyászat ajánlja gyomorrák, rákszerű belső és külső fekélyek és daganatok ellen. A friss levet turmix géppel állítsuk elő. A piciny levélkéket kevés vízzel a gépben megforgatjuk, majd leszűrjük. Ezt a vizes kivonatot visszaöntjük a gépbe, és újabb levélkékkel összetörjük, szűrjük, mindaddig míg sűrűbb kivonatot nem kapunk. Általában 2 marék levélből, így 1 dl lesz. Hűtőben tárolandó. Óránként 3-5 cseppet fogyasszunk ebből vízben vagy gyógyteában. A kifakadt, vagy műtött rákszerű külső sebeket, fekélyeket közvetlenül kenjük be vele. Savanyú típusú, összehúzó, gyulladásgátló gyógynövény. Sovány testalkatúaknak fogyasztása elsősorban ajánlott. Kiváltható vele bármely keserű ízű gyógynövény ezekre a betegségekre. Sárga virágú fajtája vadon is megtalálható, a legkisebb beton és úthézagban is megered, onnan szinte kis sem irtható. Ellenjavallata nem ismert.
A Palástfű tea segít menstruációs zavarok, fehérfolyás, alhasi panaszok és a klimaxos rosszullétek esetén, de kezdődő pubertás időszakban is kedvezően hat a női szervekre. Ciklusbeállításra a legjobban alkalmazható. A Palástfű olyan különleges hatással rendelkezik, amely rugalmasítja a sejteket, nem készteti a méhet összehúzódásokra, hanem erősíti azt. Használható szülés utáni sérülések, nehezen szülő nőknél alhasi petyhüdtség esetén, koraszülésre hajlamos nőknél terhesség megtartásában, és a méhszalagok megerősítésében. A terhesség harmadik hónapjától, szülés után 8-10 napig igyunk minden nap 1-2 csésze teát. Szülés alatt fellépő, maradandó, medence szétnyílás esetén teáját 6-8 hétig is fogyaszthatjuk. Ezen kívül gyógyít minden altesti gyulladást, lázat, égést, gennyesedést, fekélyt és törést. Külsőleg lemosó, belsőleg összehúzó, szövetregeneráló hatású. Keverékben jól társul bármely itt felsorolt gyógynövénnyel. Kifejezett ellenjavallata nincs.
Figyelmeztető! Az erős Pirospaprikát belsőlegesen ne használjuk belső fekélyek, általános gyomor és bélrendszeri gyulladások, gyomorhurut, bélhurut esetén. Nagy mennyiségben való használata belső vérzéseket, kólikás görcsöket okozhat („kimarja a gyomrot, belet”). Vérkeringési elégtelenség, belső vagy külső vérzések esetén, a vérzést és a keringést súlyosbíthatja. Felerősítheti, ronthatja a test gyulladásos folyamatait is. Izgatja a nyálkakártyákat.
A kerti Ruta értágító, vértisztító, görcsoldó, erősítő, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, lágyító, fájdalomcsillapító, helyi vérbőséget okozó, serkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Európa egyik legjobb erősítő, és széles területen alkalmazható méregtelenítő gyógynövénye. 1 evőkanál füvet forrázzunk le ˝ liter forró vízzel, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük. Szellemi, testi túlfeszítettség esetén egyaránt alkalmazható. Az izmok egyirányú használatából, vagy vérkeringésük leszorultságából eredő pangásból kialakult izomkimerültségek, (pl. sok ülés miatt,) és alhasi vérellátási zavarok esetén, teaként és fürdőként is jó. Menstruációs zavar, görcsös fájdalmak esetén fogyasszuk teáját hosszú távon. Fehérfolyásnál a tinktúra vizes kivonata öblögető. Minden fajta fájdalom és idegfájdalom esetén alkalmazható. Külsőleg a fájó testrészekre alkoholos kivonatát használjuk. Olajos vagy szeszes kivonata bedörzsölőként Kámforral, Mentollal (Borsmenta) keverve, használható. Gyulladással járó gombafertőzések esetén alkalmazzuk más keserű ízű gyógynövényekkel, ülőfürdőnek, irrigálónak és igyuk teáját is (pl. Fekete üröm, Ezerjófű, Bojtorján levél, Bojtorjánmag). Melegítő, serkentő és tisztító hatást gyakorol a vérre, javítja a perifériás vérkeringést. Megszünteti a hasi fájdalmakat, kólikát és görcsöket. 1 liter vízbe 50-60 cseppet tegyünk a tinktúrából, ebből kortyolgassunk a nap folyamán. Zsírral összekevert szeszes kivonatát rakhatjuk pakolásként a fájdalmak csökkentésére, bármely testrészre. Elővigyázattal használható, erős hatású gyógynövény! Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Nők alhasi megbetegedései esetén, vagy túlzott havi vérzés, soron kívüli méhvérzés esetén ajánlott akár a vérzés ideje alatt is Zsálya ülőfürdőt venni. A férfi nemi szervek elváltozásai, külső bőrbetegségei, vagy folyás esetén is, alkalmazhatjuk ülőfürdő formájában. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
A Mezei Zsurló a szövetekre, a vérre, a zsírra, és a csontra van hatással. A Zsurló különleges hatása, hogy minden szövetelemben, mirigyben és a vérben tisztító hatással rendelkezik. Feloldja és kitisztítja, a test bármely részén, a szervezetünk számára nem odaillő szövetállományt vagy kórokozót. Erélyes salaktalanító, rákmegelőző, és gyógyító gyógynövény. A hosszú ideig való teaivás meggátolja a rosszindulatú daganatok tovaterjedését, növekedését, és egyéb rákterápiák alkalmazásával együtt, lassan csökkentve átmérőjüket, fel is számolja a tumorokat. A vese és húgyutakra fertőtlenítő, átmosó, tisztító hatással van. Elősegíti a törött csontok gyógyulását is, és tápanyagokkal látja el a csontszövetet. Pár nap alatt a fürdők csökkentik a porckorong kopásából eredő gerincfájdalmakat is. A Zsurló kivonatokat, borogatásokat leszakadt inak és szalagok gyógyítására, jó helyre való letapadására is alkalmazzák, helyremasszírozással együtt. Rosszul, vagy nehezen hegesedő sebek, rosszindulatú vagy rákos daganatok esetén lemosó és borogatószer. Belső és külső vérzések csillapítására, elállítására is alkalmas. A bélfal és a belső szervek hajszálereinek vérzéseit leállítja. A Zsurló, a vese vérellátását, erősödését segítve, kihat a mellékvese működésére is. Belső, altesti és bélpolipok (méh, kismedence, vese-, gyomor- bél- végbélpolip) szintén felszámolhatók rendszeres teafogyasztással. A belek és belső szervek között létrejött nyálkatömlőgyulladás esetén nagyon ajánlott. Külsőleg a csípő környéki nyálkatömlő elzáródásokra, gyulladásokra rakható. Igyuk teáját, fürödjünk benne, és rakjunk masszát, dunsztkötést a felületekre. A vesén keresztüli vértisztító hatása, segít a mérgek tisztítását átvevő, leterhelt méh túlzott vérzéseinek megszüntetésében. Fájdalom esetén, gyulladásokra, rakjunk Zsurló-párnát a vesére és a fájó részre. Gőzön melegítsük át, melegen rakjuk a felületre. Nagyon eredményes alkoholos kivonat formájában. A Zsurló főzetével való lemosások és fürdők segítenek rákszerű fekélyek, nehezen gyógyuló sebek esetén. Vértisztító hatása révén a Zsurló egyike a legjobb szereknek megelőzésként is. Irritáló, súrlódáskeltő hatását kiegyensúlyozhatjuk Orvosi Zilizzel együtt való alkalmazással. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban ajánlott gyógynövények:
Citromfű, Fekete nadály (külsőleg), Fűz, Macskagyökér, Menták, Orbáncfű, Sáfrány, Ziliz + a konkrét megbetegedéseknél és a Vértisztítók, valamint a Fájdalom és Gyulladás címszók alattiak.
Egyéb ajánlott készítmények:
Nézzük meg a megfelelő, konkrét megbetegedésnél.
Egyéb terápiák:
Súlyosabb esetekben okvetlenül keressük fel a megfelelő szakrendelést. Ajánlott sósfürdők, megfelelő gyógyfürdők vétele. Has, alhas, láb masszírozása, tornák. Hideg vagy meleg pakolások, attól függően, hogy melyik esik jól az altestnek. Az agyagfürdők és pakolások is nagyon jót tesznek.