Afta2014.12.27. 16:34, Kósáné K.Mária
AFTA
Lásd még ALLERGIA, BŐR, IMMUNRENDSZER, NYÁLKAHÁRTYA, SEBKEZELÉS, VÍRUS címszó alatt.
Az afta, fekélyes szájgyulladás, de más nyálkahártyán, vagy a bőrön is jelentkezhet. Előfordulhat egymagában, vagy csoportos hólyagok formájában. Gyulladt, vízzel telt, fájdalmas elváltozások, melyek egy idő után maguktól kifakadnak, és kis lukat hagyva maguk után, fekélyes, gennyes váladékot ürítenek. Magának a betegségnek a lefolyása 5-10 nap, és önmagától is gyógyul. A visszatérő megbetegedésekhez tartozik, tehát a szervezet többször is fertőződhet vele. Maga az afta baktériumfertőzés, vírusfertőzés, allergén anyag vagy étel, idegi és pszichikai hatásokra jelentkezhet. Sokszor a legyengült, vagy leterhelt szervezet előjele, ugyanúgy, mint a herpesz.
Gyermekeknél sűrűbben előfordul.
Ilyenkor rossz közérzetük, esetleg hőemelkedésük, akár lázuk is lehet, valamint nagy számban a nyaki és a fülmirigyek duzzanata és fájdalma is megfigyelhető. A afták vírusos megfázások, torokgyulladások esetén sokszor jelennek meg. Aftát kiváltó allergén élelmiszerek, pl. a dió, a málna, a „szotyizás”, a tökmag. Ezek akkor is fertőzhetnek, ha sterilre mosott állapotban kerülnek a szájba, tehát nem a „piszkosságuk” miatt okozzák a megbetegedést, hanem mint allergén hatnak a gyenge immunrendszerű szervezetre. A gyermekeknél a csecsemőmirigy aktivitása magyarázza ezt a külső nyálkahártyákon nagyobb számban megjelenő megbetegedést, ez az ő életkorukban természetes folyamat.
Az afták gyógyítása elsősorban helyi jellegű bevonószerek és fertőtlenítő oldatok alkalmazásával történik (ecsetelés, öblögetés), és az immunrendszer erősítése, valamint vitaminok, nyomelemek szedése által. Kerüljük a kiváltó allergén élelmiszerek fogyasztását, valamint, a hólyag megjelenésének idejében ne fogyasszunk savanyú, vagy csípős élelmiszereket.
A Cickafark a szövetre (plazmasejtekre), a vérre, az izomra hat. Összehúzó, antibiotikus, vérzéscsillapító, vértisztító, sebgyógyító, hámosító, fájdalomcsillapító, immunerősítő hatással rendelkezik. Használható megfázások, láz, allergia, fogíny és szemgyulladás, tályogok, sebkezelés esetén. Jó hűtő hatású lázcsillapító, antibiotikus szer. Jót tesz megfázások, influenzák, fertőző megbetegedések esetén. Különleges hatása, hogy a gyulladásokra nem gátló hatással van, hanem a lefolyásukat gyorsítja meg. Inkább felszámoló, fájdalomcsillapító hatású, külső és belsőleges használata esetén egyaránt. Gyulladásos, bakteriális, esetleg fekélyes, vérzéssel együtt járó betegségek esetén önmagában vagy Zsályával, Zsurlóval kombinálva használjuk. Nyálkahártya betegségei esetén Zilizzel, Papsajttal együtt alkalmazható. A száj nyálkahártya gyulladásai, kiütései, aftái esetén, öblögessünk főzött teájával, óránként 3-4 alkalommal. Alkalmazható egyéni allergiák esetén is. A Cickafarkban található növényi antibiotikumok a szervezet számára azonnal kész formában vannak jelen, s amennyiben nincs rájuk szükség, nem szívódnak fel, hanem hamar kiürülnek. Külsőleg leve vagy teája alkalmazható sebek lemosására, a gyulladás csökkentésére. Felfakadt gennyes elváltozások esetén, oszlató hatású borogatásként külsőleg alkalmazható öblögető. Száj és fogíny betegségeinél, összehúzóként és fertőtlenítőként Zsályával kombinálható. Ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Az Orvosi Ziliz a szövetre, a vérre, az izomra hat. Gyulladáscsökkentő, nyálkaoldó, lágyító, sebgyógyító hatással rendelkezik. Használható bőrkiütések esetén. Nyugtatja a bőrt és a nyálkahártyákat. Elősegíti az idült sebek és elhalt szövetek gyógyulását. Az Orvosi Ziliz fájdalomcsillapító hatását száj-, fog-, és torokfájás esetén alkalmazzuk. Szájüreg gyulladásai, és afták ellen használjuk öblögetőnek, Cickafark vagy Zsálya teával felválva. Pépes borogatásokkal is kezelhetünk, külsőleg tegyük a nyakra. Gyökerét vízzel megduzzasztva, ami zselét képez, külsőleg karcolások kezelésére, gyulladásokra, fertőzésekre használhatjuk. Főzetét külsőleg, vagy öblögetőként alkalmazzuk. Öblögetőként ellenjavallata nincs. Belsőlegesen való fogyasztására vonatkozóan ellenjavallatait lásd a gyógynövény leírásánál.
Egyéb, a népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban még külsőlegesen vagy öblögetésre alkalmazható gyógynövények:
Aloe, Apróbojtorján, Aranypecsét, Áfonyalevél, Árnika, Fekete nadály (pakolásként), Görögszéna herba, Istápfű, Kamilla, Körömvirág, Mirrha vagy Tömjénolaj, Mályva, Orbáncfű, Palástfű, Perubalzsam, Szantálfa-olaj, Tyúkszem, Útifű, Vérehulló fecskefű, Vérontó pimpó, Zab-lé, Zabpehely-lé.
Egyéb teaként fogyasztható gyógynövények:
Fertőtlenítő hatású, baktériumra, vírusra ható immunerősítők. Lásd a megfelelő címszók alatt.
Egyéb ajánlott készítmények:
A-vitamin, vagy Béta-karotin, B-komplex, C-vitamin, E-vitamin, cink (+ réz). Immungyengeség esetén még vas és szelén (+E vitamin) is. Allergiás tünetekkel együtt még, kalcium és magnézium (2:1 arányban) (+D-vitamin) is.
|