AFTA2015.01.17. 13:32, Kósáné K.Mária
AFTA
Lásd még ALLERGIA, BŐR, IMMUNRENDSZER, NYÁLKAHÁRTYA, SEBKEZELÉS, VÍRUS címszó alatt.
Az afta, fekélyes szájgyulladás, de más nyálkahártyán, vagy a bőrön is jelentkezhet. Előfordulhat egymagában, vagy csoportos hólyagok formájában. Gyulladt, vízzel telt, fájdalmas elváltozások, melyek egy idő után maguktól kifakadnak, és kis lukat hagyva maguk után, fekélyes, gennyes váladékot ürítenek. Magának a betegségnek a lefolyása 5-10 nap, és önmagától is gyógyul. A visszatérő megbetegedésekhez tartozik, tehát a szervezet többször is fertőződhet vele. Maga az afta baktériumfertőzés, vírusfertőzés, allergén anyag vagy étel, idegi és pszichikai hatásokra jelentkezhet. Sokszor a legyengült, vagy leterhelt szervezet előjele, ugyanúgy, mint a herpesz.
Gyermekeknél sűrűbben előfordul. Ilyenkor rossz közérzetük, esetleg hőemelkedésük, akár lázuk is lehet, valamint nagy számban a nyaki és a fülmirigyek duzzanata és fájdalma is megfigyelhető. A afták vírusos megfázások, torokgyulladások esetén sokszor jelennek meg. Aftát kiváltó allergén élelmiszerek, pl. a dió, a málna, a „szotyizás”, a tökmag. Ezek akkor is fertőzhetnek, ha sterilre mosott állapotban kerülnek a szájba, tehát nem a „piszkosságuk” miatt okozzák a megbetegedést, hanem mint allergén hatnak a gyenge immunrendszerű szervezetre. A gyermekeknél a csecsemőmirigy aktivitása magyarázza ezt a külső nyálkahártyákon nagyobb számban megjelenő megbetegedést, ez az ő életkorukban természetes folyamat.
Az afták gyógyítása elsősorban helyi jellegű bevonószerek és fertőtlenítő oldatok alkalmazásával történik (ecsetelés, öblögetés), és az immunrendszer erősítése, valamint vitaminok, nyomelemek szedése által. Kerüljük a kiváltó allergén élelmiszerek fogyasztását, valamint, a hólyag megjelenésének idejében ne fogyasszunk savanyú, vagy csípős élelmiszereket.
A betegségre a gyógynövények hatásmechanizmusát érintő részletesebb cikk a "Betegségekre gyögynövények részletesebben" című blogban található, melyhez bejelentkezés szükséges és ez egyben a honlapról induló Körlevél elfogadását is jelenti. A bővített cikk: ITT érhető el.
A népgyógyászatban, vagy egyéb orvoslásokban külsőlegesen vagy öblögetésre alkalmazható gyógynövények:
Aloe, Apróbojtorján, Aranypecsét, Áfonyalevél, Árnika, Cickafark, Fekete nadály (pakolásként), Görögszéna herba, Istápfű, Kamilla, Körömvirág, Mirrha vagy Tömjénolaj, Mályva, Orbáncfű, Orvosi ziliz, Palástfű, Papsajt-mályva, Perubalzsam, Szantálfa-olaj, Tyúkszem, Útifű, Vérehulló fecskefű, Vérontó pimpó, Zab-lé, Zabpehely-lé, Zsálya, Zsurló.
Egyéb teaként fogyasztható gyógynövények:
Fertőtlenítő hatású, baktériumra, vírusra ható immunerősítők. Lásd a megfelelő címszók alatt.
Egyéb ajánlott készítmények:
A-vitamin, Béta-karotin, B-komplex, C-vitamin, E-vitamin, cink (+ réz). Immungyengeség esetén még vas és szelén (+E vitamin) is. Allergiás tünetekkel együtt még, kalcium és magnézium (2:1 arányban) (+D-vitamin) is.
|